Transmetuar më 26-05-2023, 08:48

Ndërsa zgjedhjet e Turqisë shkojnë në balotazh të dielën, 28 maj, presidenti Rexhep Tajip Erdogan shpreson që votuesit në rajonin jugor të tërmetit të miratojnë mesazhin e tij të moderuar islamik dhe t’i japin atij avantazhin në votim.

Votimi jashtë vendit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale ka përfunduar me një pjesëmarrje rekord.

Gati 1.86 milionë turq hodhën votën e tyre dhe vendimet mund të jenë vendimtare në favor të presidentit në largim, islamistit të moderuar Rexhep Tajip Erdogan, ose rivalit të tij socialdemokrat, Kemal Kiliçdaroglu.

Erdogan iu afrua shumicës absolute në votimin e parë, pavarësisht krizës ekonomike dhe zemërimit të njerëzve që jetonin në rajonin jugor, ku një tërmet masiv goditi në shkurt duke vrarë të paktën 50,000 njerëz.

Qyteti i Antakias u godit keq nga tërmeti, por ishte përgjigja e administratës së Erdoganit që zemëroi më shumë njerëzit.

“Për mua, nuk është çështje partie,” tha banorja Sema Shiçek.

“Unë do të votoja për këdo që ta heqë qafe atë (Erdoganin). Mund të jetë Kiliçdaroglu ose dikush tjetër, nuk më intereson. Ky njeri (Erdogan) na varrosi të gjallë, nuk na ndihmoi, deri sot unë nuk kam marrë asnjë ndihmë!”

Megjithatë, në 14 maj, miliona në të gjithë rajonin e shkatërruar kundërshtuan pritshmëritë dhe votuan për njeriun që ka sunduar Turqinë për dy dekada dhe mund ta bëjë këtë përsëri të dielën, 28 maj.

Aftësia e Erdoganit për të mbajtur mbështetjen në të gjithë zonën e katastrofës juglindore të Turqisë kontribuoi në paraqitjen zhgënjyese të Kiliçdaroglu në raundin e parë, të cilin ai e përfundoi duke lënë pas gati pesë pikë.

Rivali laik i Erdoganit, Kemal Kiliçdaroglu, “nuk mbush me shpresë”, tha Ahmet Gulyildizoglu përpara një hapësire të shpërndarë me mbeturina të zëna dikur nga ndërtesa e tij gjashtëkatëshe.

“Nga ana tjetër, ne kemi një aleancë që mban premtimet,” shtoi pensionisti, duke iu referuar partisë së Erdoganit me rrënjë islamike dhe aleatëve të saj të ekstremit të djathtë.

Berk Esen, një profesor i asociuar në Universitetin Sabanci të Stambollit, e quajti rikthimin e zgjedhjeve të Erdogan “jo shumë befasuese”.

Esen argumentoi se rajoni ishte i mbushur me votues të devotshëm, të cilët i besuan shpjegimit të Erdoganit se tërmeti ishte një akt i pashmangshëm i natyrës, dhe nuk ndodhi neglizhenca e shtetit mbi standardet e dobëta të ndërtimit.

Përveç kësaj, ai shpjegoi: “opozita nuk bëri fushatë të madhe në zonë dhe nuk mund të ofronte një mesazh alternativ, të besueshëm”.

Si përgjigje, Kiliçdaroglu ka dhënë një ton të fortë nacionalist, duke u zotuar të dëbojë miliona sirianë dhe migrantë të tjerë.

Mesazhi rezonon në qytetet kufitare me Sirinë si Antakia, ku shumë sirianë u larguan pasi lufta shkatërroi vendin e tyre.

Ekipi i tij i fushatës ka suvatuar qytetin me postera ku thuhet: “Sirianët do të shkojnë”.

“Ne nuk do ta kthejmë Turqinë në një depo për migrantët,” tha kandidati 74-vjeçar gjatë një vizite në Antakya të martën.

I goditur nga kritikat se nuk ka bërë mjaftueshëm fushatë në rajon, Kilicdaroglu tani ka rritur lojën e tij, por luajtja e kartës nacionaliste mund të mos jetë e mjaftueshme, ose mund të rezultojë e kundërta.

“E majta turke nuk është më e njëjta,” tha votuesi Omer Edip Aslantas në Kirikhan, një lagje veriore e Hatajit që mbështet Erdoganin.

“Ata janë bërë antiturq, antimuslimanë”.

Erdogan mund të jetë në gjendje të përfitojë nga ndjenja të tilla. Në fund të fundit, ai ka mbështetjen e MHP-së nacionaliste.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd