Transmetuar më 24-05-2023, 11:13

Në kuadër të zbatimit të masave për kontrollin e territorit, parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, strukturat e DVP Elbasan kanë vazhduar veprimet e tyre të ndërmarrura me qëllim të mbrojtjes së mjedisit. Bazuar në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative, janë evidentuar dhe ndëshkuar dy raste të ndërtimeve të paligjshme, si dhe një rast i prerjes së paligjshme të pyjeve. Së bashku me këto vepra të paligjshme, janë sekuestruar 7m3 dru.

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariateve Elbasan dhe Librazhd, pasi kanë kryer veprimet procedurale, kanë referuar materialet në Prokurori dhe kanë nisur procedimin në gjendje të lirë për shtetasit K.S., 51 vjeç dhe Q.Q., 65 vjeç. Këta shtetas kanë kryer vepra të ndërtimit pa lejen e organeve kompetente.

Po ashtu, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Gramsh kanë referuar materialet në Prokurori dhe kanë nisur procedimin në gjendje të lirë për shtetasin S.H., 63 vjeç. Ai u kap duke transportuar 7m3 dru të prerë në mënyrë të kundërligjshme, gjatë kontrollit të shërbimeve të Policisë.

Në veçanti, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan kanë kapur shtetasin E.P., 36 vjeç, i cili ishte në kërkim. Ai ishte dënuar me 3 muaj burgim nga Gjykata e Shkallës së Parë Gjirokastër për veprën penale "Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror". Veprimet për të vazhduar procedurat do të ndërmerren nga Komisariati i Policisë Gjirokastër.

Po nga ky grup specialistësh, materialet janë referuar Prokurorisë dhe ka nisur procedimi në gjendje të lirë për shtetasin B.M., 38 vjeç, banues në fshatin Lleshan, Elbasan. Ai është akuzuar për goditjen e një shtetasi gjatë një konflikti të motivuar nga çështje të dobëta.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor kanë referuar materialet në Prokurori dhe kanë nisur procedimin në gjendje të lirë për shtetasin E.S., 37 vjeç, banues në Durrës. Ai ka humbur kontrollin e autobusit që drejtonte në aksin rrugor Librazhd.