Transmetuar më 23-05-2023, 15:23

BRITANI E MADHE- I mbiquajtur nga media britanike "mbreti i drogës", shqiptari Julian Agalliu, i martuar me një oficere të policisë Metropolitane, është dënuar me 18 vjet burg për shitjen e sasive të mëdha të kokainës. 47-vjeçari përdori EncroChat – një aplikacion me biseda të koduara që u zbulua se përdorej nga shumë kriminelë për të bërë pazare droge.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) zbuloi mesazhe nga shqiptari Agalliu që i referoheshin pakove 100 kg kokainë, të stampuara me logon e markës luksoze "Hublot". Prokurori William Davis tha: Ata mendonin se komunikimet e tyre ishin të koduara, aq të sigurta dhe policia nuk do të mund t’i lexonte kurrë ato. Si rezultat, ata ishin disi të pakujdesshëm me mesazhet që i dërgonin njëri-tjetrit.

Po ashtu shtoi se kur ai u arrestua në shtëpinë e tij në Hadley Wood, në veri të Londrës, oficerët e Policisë gjetën kokainë dhe 27,000 £ në para në objekt. Agalliu u dënua për furnizim me drogë të klasit A dhe B, ndërsa bashkëpunëtori i tij Daniel McNeil-Duncan, 37 vjeç, u dënua me 17 vjet burg.

Gruaja e Agalliu, ish-policja Rasvinder Agalliu, 45 vjeç, mohoi se kishte dijeni lidhur me aktivitetin kriminal, megjithatë u pushua nga detyra në dhjetor të viti të shkuar. Rasvinder, e cila punoi për policinë për 15 vjet, i tha gjykatës se ajo mendonte se paratë e tij vinin nga puna e tij si kuzhinier për futbollistët profesionistë.

“Burri i saj fitonte midis 1,000 dhe 4,000 £ në javë për punën e tij si kuzhinier privat në shtëpitë e futbollistëve. Ai punonte fundjavave dhe ndonjëherë pas stërvitjes shkonte në shtëpitë e tyre për të gatuar. Ai paguhej me cash,"-shtoi ajo. Marrë nga Dailymail