Transmetuar më 23-03-2023, 12:24

Momentet e përjetuara nga Memo Ochoa, portieri i Salernitana, në një fluturim për në Meksikë, me një avion që u nis nga Roma drejt Mexico City, për të mbërritur në kampin stërvitor të kombëtares, ishin shumë të frikshme.

Portieri është thirrur për ndeshjet e "Tricolor" në Ligën e Kombeve të "Concacaf" kundër Xhamajkës dhe Surinamit. Fluturimi që nisej nga kryeqyteti italian për në Madrid pësoi devijim të papritur për shkak të një defekti mekanik. Kjo e detyroi pilotin të bënte ulje emergjente në Majorka.

Padyshim që kishte shumë panik në bord, por manovra e pilotit ishte providenciale. Këtë e ka konfirmuar vetë Ochoa, i cili përmes një mesazhi të publikuar në Instagram ka portretizuar foton e pilotit duke qëndruar në telefon me dhomën e komandës për ta informuar për shqetësimin.

“Faleminderit kapiten, hero pa pelerinë”, – ka shkruar portieri meksikan, duke nënvizuar se sa e rëndësishme ka qenë gjakftohtësia e tij për të kryer atë manovër që i lejoi të gjithë njerëzit në bord të qëndronin të qetë dhe mbi të gjitha të shmangnin rreziqe më të mëdha.

La story pubblicata da Ochoa sul proprio account Instagram.

I vetmi shqetësim ishte zgjatja e mëtejshme e orëve të udhëtimit për secilin prej pasagjerëve në mënyrë që ata të mund të arrinin destinacionin e tyre në siguri të plotë.

Një pengesë minimale që padyshim të gjithë e pranuan me kënaqësi, duke marrë parasysh pasojat e mëdha që mund të kishte pasur defekti në avion, nëse piloti nuk do të kishte kuptuar në kohën e duhur se çfarë po ndodhte.

Kështu, Ochoa donte të falënderonte publikisht pilotin e aftë për t’iu garantuar të gjithëve një ulje dhe fluturim të sigurt, pavarësisht vonesës së pashmangshme të shkaktuar.

Portieri meksikan në këtë mënyrë do të jetë në gjendje të luajë me ekipin e tij kombëtar, të cilin shpreson ta përfaqësojë përsëri në Kupën e Botës së ardhshme, duke u bërë lojtari i vetëm që ka luajtur në 6 edicione gjatë karrierës së tij. Askush nuk ia ka dalë kurrë më parë të luajë në 6 Botërorë. Paraqitjet e tij fantastike me ekipin e Sousa-s mund ta shpërblejnë sërish.