Transmetuar më 20-03-2023, 23:25

Lojtarët e futbollit shpesh lëndohen në fushë. Ndoshta më e tmerrshmja është këputja e ligamenteve ose thyerja e këmbës. Por në vitin 2014, një rast unik ndodhi në Indi, i cili çoi në një përfundim fatal.

Futbollisti, duke festuar një gol, ka marrë lëndime të tmerrshme në shtyllën kurrizore pas një salto të pasuksesshme.

Tregojmë në videon më poshtë sesi festimi i një goli u kthye në vdekje për lojtarin indian:

Peter Biaksangzuala ishte 23 vjeç. Ai ëndërronte të luante në ligën më të lartë të Indisë

Në ndeshjen e Premier League indiane, Bethlehem Venghlang priti Chanmari West. Ekipet e mbyllën pjesën e parë në barazim pa gola. Pas pushimit, miqtë kaluan në avantazh, dhe në minutën e 62-të lojtari i Bethlehem Venghlang, Peter Biaksangzuala barazoi rezultatin 1:1. Duke vënë në dukje golin, ai vendosi të bënte një salto, por ulja në fushë ishte e pasuksesshme. Shokët e skuadrës vrapuan drejt tij, duke thirrur mjekët në fushë.

Futbollisti 23-vjeçar u dërgua në spital, ku dëmtoi shtyllën kurrizore. Ai ra në koma dhe u transferua në njësinë e kujdesit intensiv. Mjekët luftuan për jetën e tij, por pesë ditë më vonë lojtari vdiq në spital. Pjetri u varros në fshatin e tij të lindjes, që ndodhet 120 kilometra larg kryeqytetit shtetëror të Mizoram.