Transmetuar më 16-03-2023, 04:29

"Ajo ka shkatërruar shumë jetë, jo vetëm timen… dhe njerëzit ende mendojnë se unë jam fajtor": I riu, 22 vjeç, i cili tentoi vetëvrasjen pasi mashtruesja e akuzoi padrejtësisht për përdhunim, tregon për shqetësimin e tij që njerëzit ende mbajnë anën e saj – pavarësisht se ajo është burgosur

Nga Natasha Anderson | Daily Mail / Përktheu: noa.al

Një baba i ri, i cili u detyrua të bënte vetëvrasje pasi mashtruesja Eleanor Williams e akuzoi atë në mënyrë të rreme për përdhunim, thotë se ai është ‘shkatërruar’ nga fakti se ka ‘ende njerëz në anën e saj’ pavarësisht se ajo u fut në burg.

Jordan Trengove që shihni në foto kaloi 73 ditë në burg në sektorin e qelive të dhunuesve seksualë, pasi Williams, atëherë 19 vjeçe, pretendoi se e drogoi dhe e përdhunoi pasi u takuan në një klub nate në mars 2019, raporton noa.al duke cituar mediat britanike.

Më tej ajo pretendoi se ai shkoi në banesën e saj, e kërcënoi me thikë dhe e sulmoi fizikisht.

Vendasit e zemëruar që besuan në gënjeshtrat e saj shënjestruan z. Trengove, 22 vjeç, duke i thyer dritaret e banesës dhe duke lyer me spraj fjalën ‘përdhunues’ në shtëpinë e tij.

Për vetë faktin se Williams u dëshmua si një gënjeshtare e përsëritur, babai i ri tani thotë se ajo ‘duhet të dënohet me burgim të përjetshëm’.

Williams u burgos për tetë vjet e gjysmë pasi u shpall fajtore për tetë akuza për shtrembërim të rrjedhës së drejtësisë.

Gjyqtarja tha në sallën e gjyqit të gjykatës së Preston Crown të ​​martën se e reja nuk ka treguar "nuk ka treguar shenja të rëndësishme pendimi". Ndërsa shtoi se motivi i saj për të gënjyer se ishte viktimë e përdhunimit mbetet i panjohur.

I riu Trengove tregoi se si tentoi vetëvrasjen para nënës së tij – ‘por mbijetoi’ – pasi vendasit në Barrow-in-Furness filluan të besonin gënjeshtrat e Williams.

"Ajo po merrte kaq shumë mbështetje dhe kisha kaq shumë pikëllim," tha Trengove për The Sun pas dënimit të denoncueses së tij, duke shtuar: "Doja të largohesha nga e gjithë kjo."

Edhe pse është dëshmuar i pafajshëm, Trengove thotë se situata ka nxitur dëshirën e tij për t’u larguar nga zona. 

Ai tregon se i tha partneres së tij se ata duhet të binin dakord për t’u zhvendosur sepse ai ‘nuk dëshiron të jetë në zonë kur [Williams] të lirohet’. Dhe kjo pritet të ndodhë pas dy vjetësh, pasi atëherë përfundon dënimi me 8.5 vjet burg pas disa reduktimeve.

Z. Trengove, duke u shfaqur dje në emisionin Piers Morgan Uncensored të Talk TV, pohoi se Williams duhej të kishte marrë një dënim të përjetshëm për krimet e saj.

Ai tregoi se avokati i tij i kishte bërë të qartë se do të dënohej me 22 vjet burg nëse do të ishte shpallur fajtor për krimet që Williams pretendonte kundër tij. Ndërsa mashtruesja mori vetëm tetë vjet e gjysmë. 

"Ajo ka shkatërruar shumë jetë, jo vetëm timen," tha ai.

Në Mbretërinë e Bashkuar, shtrembërimi i kursit të drejtësisë mund të çojë në një dënim deri në burgim të përjetshëm, megjithëse ekspertët thonë se dënimi me burgim të përjetshëm nuk ka gjasa të aplikohet. 

Çfarë ndodhi më 2019

Trengove u takua me Williams në një klub nate ndërsa ishte në një natë jashtë me miqtë e tij në mars 2019.

Bashkë me shokët ai kaloi rreth dy orë me këtë vajzë përpara se të iknin për në shtëpitë e tyre secili më vete. Por më pas, Williams pretendoi se Trengove e sulmoi atë natë.

Por në realitet 22-vjeçari ishte në polici gjatë kohës së sulmit të dyshuar. Ai ishte duke shkuar në shtëpinë e një miku dhe u kap nga patrulla policore pasi u përfshi në një debat me një taksist. 

Pavarësisht se kishte atë që z. Trengove e përshkroi si ‘ndoshta alibinë më të fortë’, ai u arrestua në maj 2019 pasi Williams bëri një ankesë të dytë.

Ai u mbajt në paraburgim për dhjetë javë, përpara se të lirohej përfundimisht.

Williams bëri akuza kundër disa burrave, duke pretenduar se kishte qenë viktimë e një bande aziatike.

Por gjatë një gjyqi tremujor, Gjykata e Preston Crown vërejti se ajo tha një tufë gënjeshtrash dhe falsifikoi prova.

Ajo krijoi llogari të rreme në mediat sociale, atakoi profile burrash të pafajshëm dhe madje sulmoi veten me një çekiç përpara se të postonte plagët e saj në mediat sociale.

Gënjeshtrat bënë që Mohammed Ramzan, një biznesmen vendas, të arrestohej dhe të akuzohej padrejtësisht se drejtonte një bandë që trafikonte vajza në festa seksi në të gjithë Anglinë e Veriut.

Në padi, vajza pretendoi se Ramzan, 43 vjeç, e kishte trafikuar atë në Amsterdam. Por gjykata gjeti se, në kohën kur ajo thoshte se ishte në Holandë, karta bankare e të akuzuarit po përdorej në një dyqan në Barrow.

Williams gjithashtu i tha policisë se ishte dërguar në Blackpool, ku ajo tha se Ramzan e kërcënoi dhe e detyroi të bënte seks me burra në adresa të ndryshme.

Por policia bëri hetime dhe zbuloi se ajo kishte udhëtuar vetëm në resortin bregdetar dhe kishte qëndruar në një hotel, ku bleu një Pot Noodle nga një dyqan aty pranë dhe kishte qëndruar gjithë kohën në dhomën e saj duke parë YouTube në telefon.

I gjithë denoncimi i rremë kishte vetëm një indicie: Razman dhe Williams takuan njërin – shkurtimisht në një festë familjare, sikurse u evidentua në gjykatë.

Sakaq Oliver Gardner, u akuzua për përdhunimin e Williams dhe shitjen e saj si punëtore seksi pas një takimi të rastësishëm në stacionin Preston.

Në mënyrë të ngjashme, Cameron Bibby, u akuzua për përdhunimin e Williams kur ajo ishte 16 vjeçe, pas një feste.

Në maj të vitit 2020, Williams u arrestua me dyshimin për shtrembërim të rrjedhës së drejtësisë pasi një hetim policor nuk gjeti prova të serisë së denoncimeve shokuese.

Williams postoi një imazh tronditës të fytyrës dhe trupit të saj të mavijosur keq në Facebook, me një postim të gjatë që përshkruante se si ajo ishte ‘abuzuar’ që në moshën 12-vjeçare.

Postimi u shpërnda më shumë se 100,000 herë dhe u krijua një grup "Justice For Ellie" në Facebook. 

Policia e Cumbria u përball me akuzat për mbulim të krimeve dhe protestuesit u mblodhën jashtë stacionit të policisë Barrow, duke brohoritur "turp për ju". 

Në fund të kësaj historie, Williams u dënua për tetë akuza për shtrembërim të kursit të drejtësisë në janar 2023 dhe u dënua në fillim të kësaj jave. /noa.al