Transmetuar më 13-03-2023, 08:03

SHBA- U zhvillua ceremonia e çmimeve ‘Oscar 2023’. Trofetë e arta iu ndanë mbrëmjen e djeshme, yjeve të njohur të Hollywood. “Everything, Everywhere, All at Once” kryesoi “Oscars” këtë vit duke marrë 7 çmime nga 11 nominime, përfshirë dy çmimet më të rëndësishme: “Best Picture” dhe “Best Director”.

Lista e plotë me të gjithë fituesit nga çmimet e 95-të të ‘Academy Awards’

Filmi më i mirë:

“All Quiet on the Western Front” “Avatar: The Way of Water” “The Banshees of Inisherin” “Elvis” “Everything Everywhere All at Once” “The Fabelmans” “Tár” “Top Gun: Maverick” “Triangle of Sadness” “Women Talking”

Aktori më i mirë Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin Brian Tyree Henry, Causeway Judd Hirsch, The Fabelmans Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin Ke Huy Quan, ‘Everything, Everywhere, All at Once’– FITUES!

Aktorja më e mirë Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever Hong Chau, The Whale Kerry Condon, The Banshees of Inisherin Jamie Lee Curtis, ‘Everything, Everywhere, All at Once’ – FITUESI! Stephanie Hsu, ‘Everything, Everywhere, All at Once’

Dokumentari "Gjithçka që Breashes Gjithë" Bukuria dhe Zjarri i Gjakderdhur i Dashurisë Një Shtëpi e bërë nga Splinters Navalny – FITUES!

Aksion i shkurtër An Irish Goodbye – FITUES! Ivalu Le Pupille Night Ride The Red Valige

Kinematografia Gjithçka e Qetë në Frontin Perëndimor – FITUES! Bardo, Kronikë e rreme e një grushti të vërtetash Elvis Perandoria e Dritës Tár Batman Black Panther: Wakanda Forever Elvis Balena – FITUESI!

Dizajni i kostumeve Babylon Black Panther: Wakanda Forever – FITUESI! Elvis Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë Zonja Harris shkon në Paris

Filmi ndërkombëtar All Quiet on the Western Front – FITUESI! Argjentinë, 1985 Mbylle EO The Quiet Girl

Dokumentari i shkurtër The Elephant Whisperers – FITUES! Haulout Si e matni një vit? Efekti Martha Mitchell Stranger në portë

I animuar Djali, nishani, dhelpra dhe kali – FITUES! The Flying Sailor Tregtarët e akullit Viti im i karave Një struc më tha se bota është e rreme dhe unë mendoj se e besoj

Dizajni i prodhimit All quiet on The Western Front – FITUES! Avatari: Rruga e Ujit Babilonia Elvis The Fabelmans

Rezultati origjinal All Quiet on the Western Front – FITUES! Babylon Banshees of Inisherin Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë Fabelmans

Efektet vizuale Të gjitha të qeta në Frontin Perëndimor Avatari: Rruga e Ujit – FITUESI! The Batman Black Panther: Wakanda Forever Top Gun: Maverick

Skenari origjinal The Banshees of Inisherin Everywhere Everywhere All at Once – FITUESI! Trekëndëshi i trishtimit të Fabelmans Tár

Skenar i përshtatur All Quiet on the Western Front Glass Onion: A Knives Out Mystery Living Top Gun: Maverick Women Talking – FITUESI!

Tingull i qetë në Frontin Perëndimor Avatari: Rruga e Ujit Batman Elvis Top Gun: Maverick – FITUES!

Kënga origjinale Duartrokitje , Tell It Like a Woman Hold My Hand , Top Gun: Maverick Lift Me Up , Black Panther: Wakanda Forever Naatu Naatu , RRR – FITUES! Kjo është një jetë , gjithçka kudo në të njëjtën kohë

Redaktimi i Banshees të Inisherin Elvis Gjithçka Kudo Të Gjitha Përnjëherë – FITUESI! Tár Top Gun: Maverick

Regjisori Martin McDonagh , The Banshees of Inisherin Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert , Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – FITUESI! Steven Spielberg, The Fabelmans Todd Field, Tár Ruben Östlund, Trekëndëshi i trishtimit

Aktori kryesor Austin Butler, Elvis Colin Farrell, The Banshees of Inisherin Brendan Fraser, The Whale _ FITUES! Paul Mescal, Aftersun Bill Nighy, Living

Aktorja kryesore Cate Blanchett, Tár Ana de Armas, Bjondja Andrea Riseborough , Leslie Michelle Williams, The Fabelmans Michelle Yeoh, Gjithçka Kudo Gjithnjë Përnjëherë – FITUESI!

Fotografia më e mirë Të gjitha të qetë në Frontin Perëndimor Avatari: Rruga e Ujit Banshees e Inisherin Elvis Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – FITUES! The Fabelmans Tár Top Gun: Maverick Triangle of Sadness Women Talk