Transmetuar më 10-03-2023, 17:10

TURQI- Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan ka njoftuar se zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare do të mbahen më 14 Maj.

“Kombi ynë do të shkojë në votime për të zgjedhur presidentin dhe parlamentarët e tij më 14 maj”, tha Erdogan në një fjalim të premten pas nënshkrimit të vendimit zgjedhor.

Erdogan javën e kaluar deklaroi se kombi turk do të bënte çfarë është e nevojshme në datën e shpallur tashmë zyrtarisht si ditë zgjedhjesh. Zgjedhjet mund të jenë vota më e rëndësishme e vendit në dekada, me qeverisjen dy dekadash të Erdoganit të Turqisë në rrezik, shkruan Al Jazeera.

Opozita është bashkuar rreth Kemal Kilicdaroglu, kreu i partisë së dytë më të madhe në parlament, Partia Popullore Republikane (CHP). Megjithatë, një tjetër udhëheqëse e shquar e opozitës, Meral Aksener, fillimisht kundërshtoi kandidaturën e Kilicdaroglu si kryeministre, duke shprehur dyshimet e saj javën e kaluar nëse ish-burokratja, e konsideruar nga disa si jokarizmatike, mund të mundte Erdoganin.