Transmetuar më 07-03-2023, 14:18

Bruksel- Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg këtë të martë ka pritur në një takim në Bruksel, presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp, Stoltenberg tha se Shqipëria është një aleat i vyer, me një historik të gjatë për mbështetjen e aleatëve dhe partnerëve të NATO-s.

“Shqipëria luan një rol të rëndësishëm për stabilitetin dhe bashkëpunimin në Ballkanin Perëndimor një rajon me rëndësi strategjike për NATO-n”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg tha po ashtu se aleanca është krah Shqipërisë, ndërsa me presidentin Begaj u shpreh se kishte folur edhe për investimin në bazën e Kuçovës.

“Edhe NATO nga ana e vet është e angazhuar ndaj Shqipërisë. Aleatët ishin pranë jush pas sulmeve kibernetik e të vitit të shkuar dhe ekspertët e NATO-s ofruan mbështetjen urgjente. Ne po investojmë gjithashtu në bazën ajrore të Kuçovës që do të rrisë sigurisë tuaj ajrore", tha Sekretari.