Transmetuar më 07-03-2023, 13:44

Disfata e fundit e pësuar nga Juventusi përkoi me rikthimin në "Olimpico" të Federico Chiesa, për herë të parë që nga ai dëmtim i tmerrshëm i pësuar më 9 janar 2022: këputje e ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Mungesa e gjatë në fushë mori fund më 6 nëntor, kur u aktivizua kundër PSG-së në "Allianz Stadium".

Ish-lojtari i Fiorentinës është rikthyer për të folur për atë mbrëmje shumë të keqe në Romë, duke ndërhyrë si i ftuar special në kanalin Twitch të Juventusit: “Nisem nga fakti se në karrierën time sigurisht që kam pësuar faullet më të këqija, ku ndoshta jam nisur me shpejtësi dhe jam rrëzuar në tokë.

Në këtë rast rrezikova më shumë. Duke parë rrethanat e dëmtimit, ndërhyrja e Smalling nuk ishte e ashpër, qëllimi i tij ishte të arrinte topin. Ai shkoi drejt topit, nuk veproi keq. Këto janë gjëra që ndodhin në sportet e kontaktit".

Edhe ish-shoku i skuadrës Bentancur pësoi një dëmtim si i tij, ndaj sezoni me Tottenham tashmë ka përfunduar: "I uroj fat të mirë, këto gjëra ndodhin një mijë herë, por mjafton një fraksion sekonde në të cilën e vendos keq këmbën dhe pastaj qëndron pa lëvizur 6 apo 7 muaj. Ndonjëherë mendon: Dreq, kam thyer gjithçka, por pastaj ngrihesh përsëri".

Mbappé është aktualisht lojtari më i ndjekur me kënaqësi nga Chiesa: "Si fëmijë idhulli im ishte Kaká, tani shikoj më së shumti Mbappé. E vendosa në kornizë fanellën që më dha. Ai është vërtet shumë i fortë, një kampion absolut, çarmatos çdo mbrojtje kundërshtare.

Mund të arrijë lehtësisht me topin te porta kundërshtare, ta bëjë me një shpejtësi që pakkush mund ta ketë në futboll. Edhe për sa iu përket golave ai është shumë i fortë; shënoi atë ‘hat-trick’ të mrekullueshëm në një finale Botërori”.