Transmetuar më 07-03-2023, 10:10

Mike Maignan përfshihet në listën e UEFA-s nga Milani, në kuadër të ndeshjes së kthimit të 1/8 finale të Ligës së Kampionëve. Portieri francez, i cili ka lënë pas dëmtimin e gjatë, ka përfituar nga neni 46.2 i kodit të UEFA-s, i cili lejon skuadrat të ndryshojnë një portier dhe ta përfshijnë atë në listën e UEFA-s deri në 24 orë para ndeshjes së radhës.

Maignan ka zënë kështu vendin e Ciprian Tatarusanu (i dyti do të jetë Antonio Mirante për arsye të respektimit të kuotave italiane) dhe do të jetë i disponueshëm për ndeshjen e Londrës kundër Tottenhamit, të mërkurën në mbrëmje në orën 21:00.

Ai mungoi në ndeshjen e parë të fituar 1-0 nga kuqezinjtë. Francezi do të jetë në fushë për të mbrojtur epërsinë në "San Siro" në ndeshjen e kthimit. Të tjerët të përjashtuar nga lista e UEFA-s janë Ibrahimovic, Vranckx, Adli, Dest dhe Bakayoko.

Nesër, Tottenhami dhe Milani do të sfidojnë njëri-tjetrin. E njëjta gjë vlen për Antonio Conte dhe Stefano Pioli, e ardhmja e të cilëve varet pashmangshmërisht nga kjo sfidë. “Corriere della Sera” shkruan për këtë sot, duke nënvizuar se Pioli ka një kontratë me kuqezinjtë deri në vitin 2025 dhe vlerësimin e drejtuesve të tij.

Eshtë e qartë se kalimi i raundit në Champions League do të përfaqësonte një tjetër moment historik të rëndësishëm, pas titullit. Nga ana tjetër, Conte e ka litarin e shpëtimit në kupën me veshë të mëdhenj, në një sezon të deritanishëm me më shumë hije sesa dritë.

Në çdo rast, trajneri nga Lecce duhet të largohet nga Londra në fund të sezonit për t’u rikthyer ndoshta në Itali, duke qenë se e ka shprehur vazhdimisht problemin e mungesës pranë familjes së tij.