Transmetuar më 07-03-2023, 09:45

SHBA- Ndëshkim ekstrem për një pasagjer që u përpoq të hapë derën e avionit gjatë fluturimit.

Një shtetas amerikan u përpoq të hapte një derë të daljes emergjente dhe të godiste një stjuardesë në qafë me një lugë metalike të thyer gjatë një fluturimi të United Airlines.

Francisco Severo Torres, 33 vjeç, nga Leominster, u ndalua nga pasagjerët dhe ekuipazhi në një fluturim nga Los Angeles në Boston përpara se të arrestohej të dielën, në Aeroportin Ndërkombëtar Logan të Bostonit kur u ul Fluturimi 2609 i United Airlines, tha zyra e avokatit amerikan në Boston.

Torres, nga Massachusetts, u përball me një akuzë për ndërhyrje dhe tentativë ndërhyrjeje me anëtarët e ekuipazhit të fluturimit dhe shoqëruesit duke përdorur një armë të rrezikshme. “Ne kemi zero tolerancë për çdo lloj dhune në fluturimet tona dhe këtij klienti do t’i ndalohet të fluturojë në United në pritje të një hetimi,” tha United Airlines.

Avioni ishte rreth 45 minuta nga mbërritja në Boston kur ekuipazhi mori një alarm se një derë anësore ishte hapur, thanë prokurorët.

Një stjuardesë vuri re se doreza e kyçjes së derës ishte zhvendosur nga pozicioni i kyçur plotësisht.

Një derë në një avion nuk mund të hapet në fluturim për shkak të presionit në kabinën.

Ekuipazhi i tha kapitenit se ai ishte një kërcënim dhe avioni duhet të ulej sa më shpejt të ishte e mundur.

Prokurorët pretendojnë se Torres u ngrit nga vendi i tij, iu afrua dy stjuardesave që qëndronin në korridor dhe përdori lugën duke goditur tre herë një stjuardesë në zonën e qafës.

Hetuesit thanë se Torres e pranoi duke e ditur se, nëse ai hapte derën, shumë njerëz do të vdisnin. United Airlines tha se askush nuk u lëndua.

Nëse shpallet fajtor, Torres mund të përballet me burgim të përjetshëm.