Transmetuar më 06-03-2023, 13:57

Mike Tyson ishte një nga atraksionet më të mëdha që shoqëroi duelin në Arabinë Saudite mes Jake Paul dhe Tommy Fury, një javë më parë. Nga Wilder tek Tyson Fury, duke kaluar nga Cristiano Ronaldo, të gjithë donin të fotografoheshin me boksierin legjendar, ende sot kampioni më i ri i peshave të rënda në histori.

Që atëherë kemi dëgjuar ‘Iron Mike’ të flasë për çështje të ndryshme që lidhen me boksin aktual. Ai nga Bruklini u deklarua fans i David Benavidez dhe siguroi në një intervistë për kanalin ‘FightHub’ se sot duket pothuajse i pathyeshëm: "Benavidez mposht këdo. Deri në ditën që ta rrahin, unë do të vë bast gjithmonë për të. Madje edhe nëse dikush e mund, do të vazhdoj të vë bast për të".

Komuniteti i boksit priste që Tyson të komentonte për një përballje të mundshme mes Benavidez dhe Canelo, megjithëse ish-kampioni u kufizua të thoshte: "Unë mendoj se qëndrimi i tij e bën atë një luftëtar të veçantë, tani dëshiron ta tregojë veten para botës. Luftëtarët më të rrezikshëm janë ata që ishin djem të pasigurt.

Nuk kam pse të përmend askënd në veçanti, por jam i bindur se kushdo që do të përballej në ring do ta mundte". Benavidez ende duhet të kapërcejë Plant, një rival i nënvlerësuar, por kush e di tashmë se çfarë është disfata, pasi u eliminua nga Canelo.

Në lidhje me luftën e mundshme mes Furyt dhe Usykut për të gjithë titujt e peshave të rënda, ‘Iron’ mendon se ukrainasit do t’i duhet t’i bëjë ballë rivalit nëse nuk do që gjyqtarët ta paguajnë: "Usyk nuk do të jetë në gjendje të vrapojë gjatë gjithë kohës.

Tyson do ta kapë atë në qoshe dhe kur ta bëjë do ta lëndojë shumë. Ai nuk mund të vrapojë gjatë gjithë kohës sepse në momente të caktuara do t’i duhet të pushojë, ose gjyqtarët nuk do t’i japin atij një vendim të favorshëm".

Fituesi është gjithashtu i qartë: “Fury do të jetë fituesi”. Automatikisht, Tyson e qortoi kampionin e WBC: "Duhet shumë kohë midis dyluftimeve. Kam luftuar 15 herë në një vit dhe jam i bindur se duhet të futesh në ring më shumë se katër ose pesë herë në vit”.

Ato 15 beteja për të cilat ai flet ndodhën në vitin 1985, kur Mike Tyson u bë profesionist pas ofertës së tij të dështuar për Olimpiadën. Ai fitoi 11 nga ato 15 duele me KO, qysh në raundin e parë.