Transmetuar më 04-03-2023, 22:04

GJERMANI – Bayern Munich ka mposhtur Stuttgartin këtë të shtunë në transfertë me rezultat 2-1, në kuadër të javës së 23-të të Bundesligës. Pas kësaj fitoreje, skuadra bavareze vazhdon të qëndrojë në krye të kampionatit gjerman, edhe pse Borussia Dortmundit kishte mposhtur RB Leipzig një ditë më parë. De Ligt dhe Choupo-Moting shënuan për ekipin vendas, ndërsa Perea realizoi për mysafirët.

De Ligt ishte figura e shkëlqyer e pjesës së parë. Së pari, ai shpëtoi atë që do të ishte goli i Stuttgartit, duke e larguar topin pothuajse mbi vijën. Në minutën e 38-të, ai u ngjit në sulm dhe shfrytëzoi raste nga skaji i zonës, duke tundur rrjetën me ndihmën e portierit Bredlow dhe 0-1. Në pjesën e dytë, përballë një kundërshtari të dorëhequr, Bayern pati një jetë më të lehtë dhe rriti rezultatin në një aksion të bukur në minutën e 62-të: Müller nxorri Choupo-Moting para portës dhe 0-2. Në minutën e 88-të Perea ka gjetur gol për Stuttgartin, duke ngushtuar rezultati në 1-2 për Bayern Munich.

Ashtu si me Union Berlin, Mané e nisi lojën në pankinë dhe hyri në fushë në minutën e 63-të të pjesës së dytë, pak pas golit të dytë të bavarezëve. Ishte hera e dytë që sulmuesi senegalez aktivizohet pas dëmtimit që e largoi nga Kupa e Botës.

Bayern Munich kryeson Bundesligën me të njëjtat 49 pikë, si Borussia Dortmund, por ka golavarazhin më të mirë (44 kundër 19) dhe renditet në krye. Stuttgarti vazhdon me 19 pikë dhe në vendin e 15-të, në pozitën e parë mbi zonën e rënies.

Në ndeshjet e tjera të së shtunës u arritën këto rezultate: