Transmetuar më 04-03-2023, 16:57

Të paktën 16 persona humbën jetën në një zjarr në një stacion magazinimi karburanti në kryeqytetin indonezian të Xhakartës, raportoi të premten CNN Indonesia.

Stacioni operohet nga Pertamina, kompania shtetërore e energjisë indoneziane. Pamjet e mediave sociale treguan një flakë të madhe duke u ndezur dhe njerëz që vraponin për t’u mbrojtur.

Disa banorë aty pranë janë evakuuar dhe forcat zjarrfikëse të Xhakartës kanë dërguar 52 njësi për t’iu përgjigjur flakëve.

“Pertamina do të hetojë shkakun e zjarrit dhe do të sigurojë trajtim për të prekurit”, tha CEO i kompanisë Nicke Ëidyaëati për CNN Indonesia.

Furnizimi me karburant për Xhakartën do të sigurohet nga terminalet e tjerë aty pranë”, përfundoi ai. Në vitin 2018, një derdhje nafte e shkaktuar nga një rrjedhje e tubacioneve të papërpunuara nënujore të Pertaminës vrau pesë peshkatarë.

Autoritetet indoneziane në atë kohë deklaruan një gjendje “përgjigje urgjente” mbi shkallën masive të derdhjes dhe dëmtimin mjedisor në brigjet e vendit të Azisë Juglindore.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd