Transmetuar më 04-03-2023, 14:48

Nuk është hera e parë dhe mbi të gjitha nuk do të jetë e fundit që një tifoz sfidon "perënditë" e futbollit, duke i zemëruar ato. Kështu përfundoi shumë keq edhe një tifoz i Newcastle, i cili donte ta festonte finalen e "Carabao Cup" paraprakisht, me triumfin e supozuar të ekipit të tij të zemrës.

Në fakt ndodhi e kundërta, Newcastle u mposht 2-0 nga Manchester United. Shumë besim, plot arrogancë në këtë sipërmarrje, por i karikuar nga rishikimi i ekipit të tij të zemrës duke luajtur një finale për trofe pas 24 vitesh.

Shumë keq që gjithçka përfundoi keq për të, sepse në vetëm 90 minuta triumfoi pastër Manchester United. Për bardhezinjtë anglezë mbeti vetëm kënaqësia e arritjes së një finaleje, asgjë më shumë. Tifozit, përvec hidhërimit normal, i shkoi dëm tatuazhi i bukur, me të cilin festoi para kohe një trofe që nuk erdhi kurrë.

Vendimin për ta bërë tatuazhin e mori tri ditë para finales së "Wembley", që u luajt të dielën e 26 shkurtit. Kris Cook, 31 vjeç, tifoz i thekur i Newcastle, nuk i kishte rezistuar tundimit për t’i paraprirë kështu finales së "Carabao Cup".

Fusha e blertë dëshmoi se kishte gabuar dhe kështu historia e tij përfundoi drejtpërdrejt në rrjetet sociale, siç iu ka ndodhur shumë herë të tjera tifozëve të nxituar në raste të ngjashme. Megjithatë, Kris, pavarësisht se "Carabao Cup" përfundoi në Manchester, nuk dukej i penduar për zgjedhjen.

"Unë e bëra tatuazhin të enjten e javës së kaluar. E kisha rezervuar tashmë tatuazhin dhe iu thashë miqve të mi. Ndonjëherë harroj që e bëra atë, por absolutisht nuk më shqetëson. Nuk e marr mundimin as ta mbuloj".

Fryma me të cilën u përball me autoritetin personal të sikletshëm ishte i lavdërueshëm: "Kur njerëzit ma shohin tatuazhin, ata thjesht mendojnë se është një gjë argëtuese. Motra ime qesh, nëna ime pak më pak.

Unë do të vazhdoj t’i shtoj datat në trup nëse arrijmë në një tjetër finale. Shumë keq për të humbur, por është vetëm fillimi. Ndihem pozitiv dhe krenar për këtë ekip, deri në tatuazhin tjetër".