Transmetuar më 03-03-2023, 08:40

Hatay, Turqi – NjĂ« qen i quajtur “Aleks” u shpĂ«tua pas 22 ditĂ«sh nĂ«n rrĂ«noja nĂ« Hatay, provincĂ«n mĂ« jugore tĂ« TurqisĂ« dhe njĂ« nga mĂ« tĂ« goditurat nga tĂ«rmetet e 6 shkurtit,.

Murat Arıcı, pronari i Aleksit, thirri ekipet e shpëtimit për ndihmë pasi dëgjoi duke lehur qenin e tij i cili ishte bllokuar në rrënoja pas shembjes së një ndërtese dykatëshe.

Pas rreth dy orĂ«sh punĂ«, qeni u shpĂ«tua nga vullnetarĂ«t e FederatĂ«s sĂ« tĂ« Drejtave tĂ« KafshĂ«ve tĂ« TurqisĂ« (HAYTAP) dhe ekipet e DrejtorisĂ« sĂ« PunĂ«ve Civile tĂ« BashkisĂ« SeydiƟehir nga Konya.

Pas shpëtimit, qeni husky siberian u dërgua në spitalin fushor të HAYTAP-it për mjekim.

“Ne e kuptuam qĂ« qeni ishte gjallĂ« pasi kontrolluam rrĂ«nojat. Zona ishte shumĂ« e vogĂ«l. Ai ishte bllokuar nĂ«n rrĂ«noja.

Kishte njĂ« vrimĂ« tĂ« vogĂ«l ku mund tĂ« futej vetĂ«m hunda e qenit. E gĂ«rmova me njĂ« daltĂ«. E premĂ« hekurin duke e hapur me duar. NĂ« njĂ« farĂ« mĂ«nyre, arrita ta nxjerr qenin jashtĂ«â€, tha pĂ«r Anadolu vullnetari i HAYTAP-it, Osman Polat.

Polat tha se janë të lumtur që arritën ta nxjerrin të gjallë qenin nga rrënojat në ditën e 22-të pas tërmeteve.

“TĂ« mbijetosh 22 ditĂ« nĂ« atĂ« vrimĂ« pa ngrĂ«nĂ« apo pirĂ« asgjĂ« Ă«shtĂ« vĂ«rtet njĂ« mrekulli”, tha ai, duke shtuar se edhe pse Aleksi kishte humbur pak peshĂ«, gjendja e tij e pĂ«rgjithshme shĂ«ndetĂ«sore Ă«shtĂ« ende e mirĂ«.

MĂ« shumĂ« se 45 mijĂ« njerĂ«z kanĂ« humbur jetĂ«n nĂ« tĂ«rmetet me magnitudĂ« 7,7 dhe 7,6 ballĂ« me epiqendĂ«r nĂ« KahramanmaraƟ, tĂ« cilat goditĂ«n 11 provinca nĂ« Turqi. GjashtĂ« mijĂ« njerĂ«z tĂ« tjerĂ« u raportuan tĂ« vdekur nĂ« Siri.