Transmetuar më 02-03-2023, 14:13

Napoli fluturon drejt një ëndrre të quajtur "Scudetto", sepse askush nuk arriti ta ndalojë marshimin e ekipit të Spallettit, i cili arriti në 8 fitore radhazi pas humbjes me Interin, 4 janarin e kaluar. Kjo është ndeshja e vetme e humbur në kampionatin aktual nga "Azzurri".

Rezultati i këtij domeni është një avantazh i madh në renditjen aktuale të Serie A. Kur mungojnë edhe 14 ndeshje deri në fund të kampionatit, Napoli është në +18 pikë nga Interi dhe Milani, +20 pikë nga Lazio dhe +21 pikë nga Roma.

Adrenalina rritet dita-ditës në qytet dhe shumë po pyesin se kur do të shpërthejë festa e pritur për 33 vjet, pasi Napoli i Maradonës fitoi më 1990 për herë të fundit kampionatin e dytë blu. Për festën e titullit të tretë napoletanët duan të bëjnë gjëra të mëdha.

Il compito di matematica assegnato dalla maestra di Torre del Greco

Pyetja që të gjithë po bëjnë është: kur do të jetë fitorja e titullit? Përgjigja padyshim nuk ekziston saktësisht, në varësi të variablave të përfaqësuara nga rezultatet e ardhshme të ekipeve të përfshira në garë, deri në hipotezën ekstreme të sigurisë matematike.

Pa e pasur këtë siguri, një mësues i shkollës "Torre del Greco" iu dha nxënësve një detyrë të vërtetë matematikore: "Ekipi i Napolit ka 18 pikë përpara ndjekësit më të afërt në renditjen aktuale. Nëse për secilën ndeshje të fituar shtohen nga 3 pikë, sa ndeshje më shumë fitoi Napoli?" Ky ishte teksti i detyrës së klasës së dhënë nga mësuesi.

Një mënyrë për të shfrytëzuar pasionin që të gjithë fëmijët napoletanë nuk e kanë pasur kurrë sa tani për futbollin. Për detyra klase më të komplikuara, siç është data kur mund të zyrtarizohet titulli kampion i mundshëm blu, nxënësit duhet të zgjedhin përafrimet që marrin parasysh sigurinë e vetme: pikët që iu mungojnë Osimhen dhe shokëve të tij në këtë moment për të siguruar matematikisht titullin.