Transmetuar më 01-03-2023, 13:04

Greqi- Detaje të reja janë mësuar në lidhje me aksidentin tragjik në Greqi, ku nga përplasja e dy trenave kanë humbur jetën 40 persona.

Në trenin me pasagjerë ka pasur edhe shiptarë, të cilët janë identifikuar.

Bëhet fjalë për shtetasit: Vanesa Plasa, Erisa Almeta, Franklin Desani, Alma Gitsa, Roberto Drithi, Anisa Liuri , Dhimitër Zhango dhe Elisea Paco.

Mësohet se ata jane ne gjendje te mire ndersa e plagosur lehta ka mbetur Elisea Paco.

Lidhur me rasti ka reguar edhe ambasada shqiptare në Athinë.

ja njoftimi i saj:Përshëndetje! Bazuar në komunikimin e fundit që ambasada dhe konsullata shqiptare në Greqi kanë patur me autoritetet greke, deri më tani nuk ka informacion për shtetas shqiptarë në rradhët e viktimave të aksidentit hekurudhor. Po vijohet me identifikimin e tyre.

5 persona me nënshtetësi shqiptare rezultojnë të plagosur, jashtë rrezikut për jetën e po trajtohen në kushte spitalore.