Transmetuar më 28-02-2023, 21:03

TURQI- Turqia u përfshi nga tërmete shkatërruese me qendër Kahramanmaraş dhe Hatay. Ndërsa mbi 44 mijë qytetarë humbën jetën në fatkeqësi, mijëra njerëz mbetën të pastrehë. Ndërsa 11 provinca u dëmtuan rëndë nga tërmetet, në rajon u shpall gjendja e jashtëzakonshme për 3 muaj.

Në fund, ministri i Mjedisit, Urbanizimit dhe Ndryshimeve Klimatike Murat Kurum bëri një deklaratë të rëndësishme në lidhje me ndërtesat që përbëjnë rrezik nga një tërmet i mundshëm në Stamboll. Sipas lajmeve të TRT Haber, ministri Kurum tha: Ne do të zhvendosim 1.5 milionë rezidenca të rrezikshme në Stamboll në dy zonat rezervë që kemi identifikuar, si në anën aziatike ashtu edhe në atë evropian.

Dy tërmete shkatërruese goditën rreth 3 javë më pjesë të Turqisë dhe Sirisë. Tërmeti kryesor u pasua nga dhjetëra pasgoditje. Sipas informacioneve, më shumë se 50 000 njerëz kanë vdekur. Fillimisht jugu i Turqisë u godit nga një tërmet me magnitudë 7.8 gradë të shkallës Rihter dhe u ndje në disa vende të rajonit.