Transmetuar më 28-02-2023, 14:12

Kina ka akuzuar SHBA-në për reagim të tepruar pasi punonjësit federalë u urdhëruan të hiqnin aplikacionin video TikTok nga telefonat e lëshuar nga qeveria. Të hënën, Shtëpia e Bardhë u dha agjencive qeveritare 30 ditë për të siguruar që punonjësit të mos kishin aplikacionin në pronësi kineze në pajisjet federale.

Urdhri pason lëvizje të ngjashme nga BE dhe Kanada në javët e fundit.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Kinës akuzoi SHBA-në për abuzim me pushtetin shtetëror për të shtypur firmat e huaja.

“Ne i kundërshtojmë me vendosmëri këto veprime të gabuara,” u tha gazetarëve zëdhënësja Mao Ning gjatë një konference për shtyp të martën.

“Qeveria amerikane duhet të respektojë parimet e ekonomisë së tregut dhe konkurrencës së ndershme, të ndalojë shtypjen e kompanive dhe të sigurojë një mjedis të hapur, të drejtë dhe jodiskriminues për kompanitë e huaja në SHBA.”

“Sa e pasigurt në vetvete mund të jetë superfuqia më e madhe në botë si SHBA-ja, që të ketë frikë nga aplikacioni i preferuar i të rinjve si ai”, shtoi ajo.

Zyrtarët perëndimorë janë bërë gjithnjë e më të shqetësuar për aplikacionin popullor për ndarjen e videove, i cili është në pronësi të firmës kineze ByteDance – muajt e fundit.

TikTok është përballur me akuza se mbledh të dhënat e përdoruesve dhe ia dorëzon qeverisë kineze, me disa agjenci të inteligjencës të shqetësuara se informacionet delikate mund të ekspozohen kur aplikacioni shkarkohet në pajisjet qeveritare.