Transmetuar më 26-02-2023, 17:43

AUSTRI- Një person humbi jetën dhe 32 të tjerë u plagosën në një aksident autobusi në veriperëndim të Austrisë. Grupi ishte duke u kthyer nga një festë me drerë e cila ishte një ditë me sajë në dëborë dhe 31-vjeçari që vdiq në aksident ishte dhëndri.

Automjeti po udhëtonte nga Bavaria e Poshtme në Gjermani në drejtim të Schladming, rreth 100 kilometra në juglindje të Salzburgut. Siç raportojnë mediat e huaja, automjeti u rrotullua disa herë dhe u ndal në rrëzë të argjinaturës në çatinë e sheshtë të një ndërtese kompanie, sipas dëshmitarëve.

Një 31-vjeçar ka humbur jetën në vendngjarje. Dy persona, mes tyre edhe drejtuesi i autobusit 51-vjeçar, kanë mbetur të plagosur rëndë. Bazat e Kryqit të Kuq dhe të zjarrfikësve nuk ishin shumë larg, kështu që brenda dhjetë minutave në vendngjarje ishin më shumë se 160 punonjës të shpëtimit.

"Për ne, problemi ishte se autobusi ra në një çati garazhi. Në koordinim me zjarrfikësin, ne u përpoqëm të shpëtonim personat e bllokuar. Të tjerët që ishin jashtë u sollën në një vend të ngrohtë në një garazh ku mund të furnizonim transportin në varësi të përparësisë," tha Norbert Pichler, Menaxher Operacional me Kryqin e Kuq Schladming.

Hetimet e mëtejshme për shkaqet e sakta të aksidentit janë ende në vijim. Shoferi i autobusit nuk mund të merret ende në pyetje për shkak të plagëve të rënda.