Transmetuar më 25-02-2023, 14:51

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, tha këtë të premte në një konferencë për shtyp se Erling Haaland nuk është fajtor për problemet që ka pasur për të shënuar në ndeshjet e fundit të skuadrës së "qytetarëve". Guardiola deklaroi se bashkëlojtarët e sulmuesit norvegjez duhet ta gjejnë më shpesh Haaland. "Është faji ynë”, – tha trajneri i City.

Që kur u bashkua me "qytetarët" verën e kaluar nga Borussia Dortmund, Haaland ka shënuar jo më pak se 32 gola në të gjitha garat, por ka realizuar vetëm një gol në gjashtë ndeshjet e tij të fundit (i treti në fitoren 3-1 kundër Arsenalit).

Në ndeshjen e parë 1/8 finale të Champions League kundër Leipzig, Haaland, 22 vjeç, gjuajti vetëm një herë në portë dhe e preku topin 22 herë. Leipzig dhe City barazuan 1-1. I njëjti rezultat i "qytetarëve" në ndeshjen e fundit të Premier League në shtëpinë e Nottingham Forest.

“Është faji ynë”, – tha Guardiola për situatën e Haaland në prag të vizitës së Manchester City në Bournemouth, në kuadrin e Premier League. Skuadra nga "Etihad" është e dyta në tabelën e renditjes, me një ndeshje më shumë dhe 2 pikë prapa Arsenalit të udhëhequr nga Mikel Arteta.

"Erling ka qenë i mirë gjatë gjithë sezonit. Nuk ka të bëjë vetëm me metrikën. Kur mbaron një lojë, një sekondë më vonë, e di nëse ai ishte i përfshirë apo jo dhe kush duhet të përfshihej më shumë apo jo. Nuk kam nevojë për numra, e di saktësisht", – ishin fjalët e trajnerit të City.

Guardiola vazhdoi të pohojë për Haaland: "Po, sigurisht, varet nga ne. Ne duhet ta kërkojmë atë pak më shumë. Sulmuesi është pozicioni më i vështirë, ai është njeriu që ka dy mbrojtje rreth tij.

Kur mbërrita këtu, të gjithë më paralajmëruan se kjo nuk është njësoj si Spanja apo Gjermania, mirë se erdhe në Mbretërinë e Bashkuar, – shtoi Guardiola për natyrën e diskutueshme të Premier League. – Fatkeqësisht, ka qenë një garë me dy kuaj (Arsenal dhe City), por tani, më në fund ka më shumë (duke aluduar për Manchester United).