Transmetuar më 25-02-2023, 09:17

SALVADOR- Një mega-burg në El Salvador ka hapur dyert për 2000 të burgosurit e tij të parë të anëtarëve të bandave. Objekti është projektuar për të strehuar 40,000 të burgosur. Ministri i sigurisë për vendin e Amerikës Qendrore paralajmëroi të burgosurit se "nuk do të largohen kurrë nga këtu".

Ky burg i teknologjisë së lartë, pason ‘luftën’ e Presidentit Nayib Bukele kundër krimit. Bukele shkroi në Twitter se ‘në agim, në një operacion të vetëm, ne transferuam 2,000 anëtarët e parë në Qendrën për Kufizimin e Terrorizmit (CECOT)’ – ku ai pretendon se është mega-burgu më i madh në Amerikë.

Bukele shtoi: "Kjo do të jetë shtëpia e tyre e re, ku ata do të jetojnë për dekada, të paaftë për të bërë ndonjë dëm të mëtejshëm për popullatën."

Ata u ngarkuan në autobusë, duart dhe këmbët në pranga, për t’u çuar në burgun e ri me një kolonë që përfshinte helikopterë.

Presidenti postoi një video ku shfaqeshin burra zbathur, me tatuazhe, të veshur vetëm me bokse të bardha, të përkulur dhe me duart pas kokës. Ata ishin grumbulluar afër njëri-tjetrit, secili i ulur me këmbët ndërsa rojet e armatosura me kapuç i shikojnë.

Burrat u grumbulluan përpara se të çoheshin në grupe të mëdha në qelitë e tyre, ku lihen të ulur në dysheme përpara shtretërve metalikë.

“Ne po e eliminojmë këtë kancer nga shoqëria”, tha ministri i drejtësisë dhe sigurisë Gustavo Villatoro në Twitter.

“Dijeni se nuk do të dilni kurrë nga CECOT, do të paguani për atë që jeni… terroristë frikacakë”, shtoi ai.

I ndërtuar me urdhër të Bukeles pasi ai i shpalli ‘luftë’ bandave marsin e kaluar, burgu në Tecoluca, 74 kilometra (46 milje) në juglindje të kryeqytetit San Salvador, përbëhet nga tetë ndërtesa të bëra prej betoni të përforcuar.

Secila ka 32 qeli prej rreth 100 metrash katrorë (1,075 këmbë katrorë), të dizajnuara për të mbajtur ‘më shumë se 100’ të burgosur, sipas ministrit të Punëve Publike Romeo Rodriguez. Çdo qeli ka vetëm dy lavamanë dhe dy tualete.

Ka vetëm 80 krevatë metalike për çdo 100 të burgosur dhe grupet e të drejtave dhe vëzhguesit e kanë kritikuar ndërtimin si shkelje të standardeve të burgosjes.

"Nuk do të ketë dyshekë në qeli," u tha gazetarëve drejtori i burgut i cili mbante një maskë për të mbrojtur identitetin e tij. Edhe pse burgu është i pajisur me salla ngrënieje, salla ushtrimesh dhe tavolina pingpong, ato janë ekskluzivisht për përdorim nga rojet.

Të burgosurit do të dalin nga qelia vetëm për seancat gjyqësore me videokonferencë, ose për t’u ndëshkuar në një qeli izolimi pa dritare dhe pa drita.

Rreth 63,000 anëtarë të supozuar të bandës janë arrestuar që kur Bukele shpalli gjendjen e jashtëzakonshme muaj më parë, duke lejuar arrestime pa urdhër në vendin e rrënuar nga dhuna.