Transmetuar më 25-02-2023, 08:30

Për t’u kthyer në peshën tuaj ideale nuk duhet t’iu nënshtroheni dietave që ekspozojnë shëndetin tuaj. Në fakt, zgjedhja e këtyre llojeve të opsioneve prodhon efekte kundërproduktive dhe pak rezultate. Edhe pse duken si një rrugë e shpejtë për të “djegur dhjamin”, në terma afatmesëm dhe afatgjatë janë të padobishëm.

Problemi me këto modele të ngrënies është se ato janë shumë kufizuese dhe shkaktojnë "efektin e rikthimit" të frikshëm. Prandaj, për një kohë të gjatë ata janë dekurajuar dhe në vend të tyre propozohen zakone të shëndetshme që lejojnë arritjen e një peshe të shëndetshme dhe të qëndrueshme.

Falë kësaj, shumë e kanë përmirësuar plotësisht stilin e jetës së tyre dhe kanë kuptuar se një figurë e mirë mund të arrihet vetëm me disiplinë dhe përpjekje. A po përpiqeni të ktheheni në peshën tuaj ideale? Mos bëni gabime. Këtu janë disa këshilla.

1. Shmangni konsumimin e sheqerit

Ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha sheqeri kanë të bëjnë shumë me rritjen e yndyrës në trup. Ato prodhojnë çrregullime metabolike, gjithashtu rrisin rrezikun e diabetit, obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës, siç konfirmohet nga hulumtimi i publikuar në revistën “JAMA Internal Medicine”.

Këshilla: Lexoni etiketat e ushqimeve që blini në supermarket dhe verifikoni që ato kanë nivele të ulëta sheqeri dhe yndyra të ngopura. Qetësojeni ankthin e ëmbëlsirave me ëmbëlsira “të lehta” ose me arra.

Para volver a tu peso ideal tienes que comer un buen desayuno

2. Hani një mëngjes të mirë

Nëse nuk hani një mëngjes të mirë çdo ditë, është shumë e vështirë për ju të ktheheni në peshën ideale. Zgjidhni ushqime të freskëta që kanë pak sheqer dhe yndyrë trans. Nëse jo, "basti" juaj më i mirë është t’i përmbaheni një protokolli "agjërimi’ me ndërprerje, i cili funksionon shumë mirë për humbjen e peshës. Këtë e vërteton një artikull i botuar në revistën “Nutrients”.

Këshilla: Sigurohuni që të përgatisni një mëngjes të plotë dhe të ekuilibruar, i cili korrespondon me 25% të totalit të kalorive ditore. Hani shumë fruta, perime dhe burime komplekse të karbohidrateve. Mos harroni një porcion të vogël yndyrash dhe proteinash të shëndetshme.

3. Rritni marrjen e ujit

Ka shumë mënyra në të cilat uji ndihmon në përmirësimin e figurës dhe peshës trupore. Meqenëse pjesa më e madhe e trupit përbëhet nga ky lëng, ai është thelbësor për metabolizmin dhe një proces optimal të detoksifikimit.

Këshilla: Pini nga 2 deri në 3 litra ujë në ditë. Nëse nuk dëshironi të pini vetëm ujë, plotësoni marrjen e lëngjeve me çajra bimorë, lëngje natyrale ose fruta të pasura me ujë. Në ditët e nxehta ose kur bëni aktivitete sportive, rrisni konsumin e lëngjeve.

Para volver a tu peso ideal tienes que dormir bien

4. Flini mirë që të ktheheni në peshën tuaj ideale

Diçka që nuk duhet ta anashkaloni kur dëshironi të ktheheni në peshën tuaj ideale është pushimi. Edhe pse duket se nuk ka asnjë lidhje me të, gjumi është vendimtar në funksionet metabolike dhe të gjitha proceset që ndikojnë në rënien në peshë.

Këshilla: Mundohuni të flini pa ndërprerje për 7 ose 8 orë në ditë. Shmangni shpërqendrimet para gjumit në mënyrë që të mos shkurtoni periudhën e pushimit. Hani një darkë të lehtë në mënyrë që të mos keni shqetësime të tretjes kur shkoni në shtrat.

5. Shmangni dietat me zero karbohidrate

Reduktimi i konsumit të karbohidrateve ka efekte interesante në kontrollin e mbipeshës. Sidoqoftë, nuk është e përshtatshme t’i eliminoni plotësisht nga dieta. Kjo për faktin se shumë individë i përmbahen dobët këtij lloji të dietës shumë kufizuese. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë efekte anësore kalimtare të lidhura me sistemin tretës.

Këshilla: Në vend që të zgjidhni karbohidratet e thjeshta (bukë, pasta, miell, etj.) preferoni burimet komplekse të karbohidrateve (tërshërë, oriz kaf, quinoa, etj.). Mundohuni t’i konsumoni vetëm në mëngjes dhe drekë.

6. Ndani porcionet e ushqimit

Pjatat e bollshme nuk janë një opsion i mirë për një dietë të shëndetshme dhe dobësuese. Edhe pse të kënaqshme për momentin, ato mbingarkojnë tretjen dhe ngadalësojnë metabolizmin. Opsioni më i mirë është të ndani porcionet për pesë ose gjashtë vakte në ditë.

Këshilla: Hani vakte të vogla çdo 3 deri në 4 orë. Zgjidhni të hani 3 vakte kryesore dhe 2 rostiçeri.

7. Reduktoni kripën

Kripa është një nga armiqtë tuaj kur kërkoni të ktheheni në peshën ideale. Pavarësisht se kjo erëza përdoret gjerësisht në kuzhinë, konsumimi i tepërt i saj ka efekte negative si për shëndetin, ashtu edhe për figurën. Shumë kripë shkakton presion të lartë të gjakut, inflamacion dhe mbajtje të lëngjeve.

Këshilla: Para së gjithash, shmangni shtimin e kripës në ushqimin tuaj dhe përdorni erëza e barishte aromatike për të përmirësuar shijen. Në fund, kontrolloni etiketat e produkteve tuaja të preferuara dhe shmangni ato që përmbajnë shumë natrium.

8. Bëni ushtrime fizike

Ushtrimi i rregullt fizik është plotësuesi më i mirë i dietës. Ky lloj aktiviteti nxit metabolizmin dhe optimizon djegien e energjisë. Prandaj, ndjekja e një rutine stërvitore ose praktikimi i një sporti është shumë i dobishëm.

Këshilla: Bëni ushtrime kardiovaskulare për të paktën 20 minuta, 5 ditë në javë. Kombinoni stërvitjen kardio me ushtrimet anaerobe ose force.

9. Ndiqni modelin e dietës mesdhetare

Dieta mesdhetare është një nga shumë plane ushqimore të shëndetshme që mund t’ju ndihmojnë të ktheheni në peshën tuaj ideale. Ajo bazohet në kombinimin e duhur të frutave, perimeve, drithërave dhe yndyrave të mira, që përmirësojnë peshën dhe shëndetin e zemrës.

Këshilla: Fillimisht rrisni konsumin e arrave, avokados dhe vajit të ullirit ekstra të virgjër. Gjithashtu, zgjidhni mish pa dhjamë, si gjeldeti ose gjoksi i pulës. Së fundi, zgjidhni drithërat, drithërat dhe bishtajoret në vend të atyre të rafinuara. Mos harroni se përpjekjet tuaja duhet të jenë të përhershme për të mos rikuperuar kilogramët që po humbasin.