Transmetuar më 24-02-2023, 10:00

Një ndeshje e “Europa League” ndërmjet PSV dhe Sevilla përfundoi të enjten me një tifoz të skuadrës holandeze që vrapoi në fushë dhe sulmoi portierin kundërshtar, Marko Dmitroviç. Megjithatë, nuk përfundoi mirë për të, sepse nga agresor e pa veten “viktimë” të portierit serb.

A PSV supporter attacks Sevilla's goalkeeper Marko Dmitrovic during the Europa League playoff second leg soccer match between PSV and Sevilla at the Philips stadium in Eindhoven, Netherlands, Thursday, Feb. 23, 2023. Sevilla won 3-2 on aggregate. (AP Photo/Peter Dejong)

Përleshja erdhi me Sevilla disa minuta larg eliminimit të PSV-së, që e fitoi mbrëmë ndeshjen 2-0, por humbi 3-2 në total, pas disfatës 3-0 në ndeshjen e mëparshme. Tifozi iu afrua Dmitrovicit dhe e goditi një herë me grusht në fytyrë, me ç’rast serbi reagoi me shpejtësi.

A PSV supporter punches Sevilla's goalkeeper Marko Dmitrovic in the face during the Europa League playoff second leg soccer match between PSV and Sevilla at the Philips stadium in Eindhoven, Netherlands, Thursday, Feb. 23, 2023. Sevilla won 3-2 on aggregate. (AP Photo/Peter Dejong)

Tifozi vazhdoi të grindej, teksa Dmitrovic e “nguli në tokë”, por u hoq shpejt nga fusha. Dmitrović, i cili po luante vetëm sepse startuesi Yassine Bounou u sëmur para ndeshjes, vazhdoi të luante pas incidentit, duke marrë një fitore për të kaluar në 1/8 finale të Ligës së Europës.

Sevilla's goalkeeper Marko Dmitrovic, top, pushes back a PSV supporter after being punched in the face during the Europa League playoff second leg soccer match between PSV and Sevilla at the Philips stadium in Eindhoven, Netherlands, Thursday, Feb. 23, 2023. Sevilla won 3-2 on aggregate. (AP Photo/Peter Dejong)

Videoja e xhiruar nga një distancë tregon mjaft për historinë, por disa foto të zgjedhura nga AP i kapën vërtet emocionet e momentit. Pas ndeshjes, Dmitrovic e zvogëloi ndikimin e goditjes me grusht të tifozit, por bëri thirrje që të ndëshkohej si kushdo tjetër që bën të njëjtën gjë.

A PSV supporter, on the ground, attacks Sevilla's goalkeeper Marko Dmitrovic during the Europa League playoff second leg soccer match between PSV and Sevilla at the Philips stadium in Eindhoven, Netherlands, Thursday, Feb. 23, 2023. Sevilla won 3-2 on aggregate. (AP Photo/Peter Dejong)

Ja fjalët e tij: "Ai më shtyu nga pas dhe më pas më goditi në fytyrë. U përpoq të më godiste përsëri. Më lëndoi pak në anën e hundës. Pastaj, të them të drejtën, doja shumë ta godisja. Të tilla gjëra nuk janë kurrë të bukura. Nëse doni të luftoni, ne shkojmë në një sport si boksi apo ndonjë gjë tjetër.

Këtu në këtë sport, në sportin e futbollit, askush nuk i meriton këto gjëra, por gjithmonë ka tifozë të dehur apo të çmendur, idiotë që sulmojnë. Por hej, kjo nuk duhej të ndodhte këtu. Shpresoj ta ndëshkojnë si çdo tjetër që invadon fushën e lojës".