Transmetuar më 23-02-2023, 23:32

TURQI- Një valixhe e madhe plot me rripa të artë u gjet gjatë punës për të hequr mbeturinat nga një rrënoja përballë Halk Bank në Kahramanmaraş. Ndërsa pretendohej se ky vend mund të ishte një argjendari, disa komentues pohuan se ishte shtëpia e argjendarit.

Më 6 shkurt, tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë tronditën Turqinë jugore. Me qendër në provincën Kahramanmaras, ata goditën 10 provinca të tjera – Hatay, Gaziantep, Malatya, Adiyaman, Adana, Diyarbakir, Kilis, Osmaniye, Sanliurfa dhe Elazig. Të paktën 43,556 njerëz u vranë në tërmetet e dyfishta, sipas shifrave të fundit zyrtare. Mijëra të tjerë u plagosën gjithashtu. Rreth 8,550 pasgoditje kanë ndodhur që nga tërmetet e dyfishta, tha Orhan Tatar, drejtori i përgjithshëm i tërmeteve dhe reduktimit të rrezikut në AFAD.