Transmetuar më 22-02-2023, 12:17

Cristiano Ronaldo është ende i pranishëm në Britaninë e Madhe dhe në atmosferën e Premier League. Fillimi i dobët i Manchester United në periudhën e tij të dytë në "Old Trafford" ka bërë që qindra mesazhe të vazhdojnë të vijnë nga tifozët, ish-lojtarët dhe gazetarët që kritikojnë ashpër sulmuesin portugez.

Richard Keys, gazetar dhe prezantues për "BeIN Sports", ka publikuar një kolonë opinionesh në blogun e tij personal, duke diskutuar momentin e formës së Manchester United, e lidhur me largimin e Ronaldos nga klubi dhe figurën e jashtëzakonshme të Marcus Rashford.

Që kur portugezi u largua nga "Old Trafford", sulmuesi anglez i "Djajve të Kuq" ka shënuar 16 gola në 17 ndeshjet e tij të fundit, në atë që është sezoni më i mirë i karrierës së tij.

Në tekst, Keys siguron se "Ronaldo ishte një dhimbje në klub, mbyti jetën e lojtarëve si Rashford. Nëse Ten Hag ka bërë diçka për ta ndihmuar Rashfordin, ka qenë për të hequr qafe ‘superyllin egoist’ Ronaldo. Statistikat nuk gënjejnë”.

Duke filluar me Cristiano si titullar, Rashford ka shënuar vetëm 8 gola në 19 ndeshje, ndërsa pa të ka marrë një rol krejtësisht tjetër. Veç kësaj, Keys ka qenë plot lëvdata për Rashford, duke siguruar se ai është sulmuesi më ‘vdekjeprurës’ dhe ‘konsistent’ në Evropë.