Transmetuar më 21-02-2023, 09:06

Një tërmet 6.4 ballë dhe një tërmet i dytë me magnitudë 5.8 goditën provincën jugore të Hatay të Turqisë dje, të hënën (20/2), me një distancë prej tre minutash, duke terrorizuar ata që mbetën në një zonë të shkatërruar nga tërmetet binjake dy vjet më parë.

Sipas numërimit të fundit, gjashtë persona humbën jetën dhe 294 u plagosën nga ndikimi i ri i Enceladus.

Nga të plagosurit, 18 janë në gjendje të rëndë, ndërsa një spital i madh qeveritar në qytetin e Iskenderun në provincën veriore të Hatay u evakuua.

Tërmeti u ndje në Sirinë fqinje, ku Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut raportoi më shumë se 500 të plagosur në veriperëndim.

Një person u vra në qytetin Samadag në Hatay nga Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë AFAD.

Banorët atje thanë se më shumë ndërtesa u shembën, por pjesa më e madhe e qytetit tashmë ishte braktisur pas lëkundjeve fillestare.

Sipas agjencisë së lajmeve të Anadollit, një person u shpëtua nga një ndërtesë që u shemb pas dy tërmeteve të reja në Hatay, ndërsa hetimet vazhdojnë për gjetjen dhe shpëtimin e tre personave të tjerë.

Terrori errësoi edhe një herë vendin fqinj të hënën, me një goditje të trefishtë, 6.4, 5.8 dhe 5.2 ballë të shkallës Rihter, duke krijuar rrënoja të reja në Turqinë e goditur nga tërmeti dhe provincat në jug të vendit që ngjasojnë me një peizazh të bombarduar si epiqendër e tërmetet e reja u lokalizuan në Antioki.

Sipas BBC, për shkak të lëkundjeve të reja, ndërtesat janë shembur sërish, ndërsa raportohet se shumë persona janë të bllokuar. Njerëz të tmerruar, siç shihet në video, vrapojnë për të shpëtuar, ndërsa një banor që jep një intervistë largohet nga skena e goditjes së Enceladus.