Transmetuar më 20-02-2023, 08:26

Presidenti i SHBA Joe Biden do të udhëtojë në Poloni për një vizitë dy-ditore për të shënuar një vjetorin e pushtimit rus të Ukrainës , duke u rikthyer në rajon ndërsa lufta hyn në një fazë të re të paqëndrueshme pa një rrugë të qartë drejt paqes.

Biden do të mbërrijë në Varshavë të martën ku do të takohet me presidentin polak Andrzej Duda, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të dielën.

“Presidenti do të mbajë vërejtje përpara një vjetorit të pushtimit brutal dhe të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia, duke trajtuar mënyrën se si Shtetet e Bashkuara kanë mbledhur botën për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata mbrojnë lirinë dhe demokracinë e tyre, dhe se si ne do të vazhdojmë të qëndroni me popullin e Ukrainës për aq kohë sa duhet”, thuhet në deklaratë.

Një vit më parë, Biden po paralajmëronte urgjentisht një botë ndonjëherë skeptike se një grumbullim masiv i trupave ruse përgjatë kufijve të Ukrainës ishte paraardhësi i luftës. Në atë kohë, edhe disa brenda qeverisë së tij vunë në dyshim aftësinë e ukrainasve për t’i bërë ballë një pushtimi, duke parashikuar rënien e afërt të kryeqytetit Kiev.

Në vend të kësaj, luftëtarët ukrainas kanë mbajtur kryeqytetin dhe vazhdojnë t’i rezistojnë përpjekjeve ruse për të kontrolluar territorin, të ndihmuar nga një fluks masiv i armëve, municioneve dhe pajisjeve perëndimore. Lufta është kthyer në një konflikt të ashpër që zyrtarët amerikanë thonë se mund të zgjasë me muaj apo edhe vite.

Ajo ka ardhur për të formësuar politikën e jashtme të Biden-it, pasojat që kanë jehuar në ekonominë globale dhe kanë çuar në unitetin e sapogjetur midis Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj evropianë.

Ndihmësit e Biden kanë planifikuar për disa javë se si do të shënojnë përvjetorin e pushtimit, duke përfshirë një fjalim të mundshëm. Ata shpresojnë të theksojnë qëndrueshmërinë e popullit ukrainas duke theksuar rëndësinë e unitetit në muajt e pasigurt në vijim.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky aktualisht po përgatitet për një ofensivë të pritshme ruse në pranverë, duke u bërë thirrje qeverive perëndimore për ndihmë shtesë dhe armatime për të ndihmuar në mbajtjen e luftës.