Transmetuar më 18-02-2023, 12:31

Triumfi i Lionel Messit në Kupën e Botës 2022 dhe "Topi i Artë" i tij në këtë kompeticion e bëjnë atë favoritin e madh për të marrë atë që do të ishte "Topi i Artë" i 8-të. Megjithatë, performanca e klubit të tij në kompeticionet e ndryshme kombëtare dhe evropiane mund t’i zvogëlojë mundësitë e tij për këtë.

PSG është në rrugën për t’u bërë kampion i Ligue 1, por tashmë është eliminuar nga Kupa e Francës dhe ndodhet në prag të lamtumirës nga Liga e Kampionëve, pasi u mund 1-0 prej Bayern Munich në ndeshjen e parë 1/8 finale.

Nëse parizienët eliminohen kaq herët nga Liga e Kampionëve, një nga kompeticionet më të vlerësuara kur bëhet fjalë për dhënien e "Topit të Artë", argjentinasi mund ta humbasë statusin e favoritit, pavarësisht se është shpallur kampion bote këtë sezon.

Këto janë statistikat e Lionel Messit deri më tani, këtë sezon, sipas të dhënave të Transfermarkt:

Me PSG: 15 gola dhe 14 asiste në 26 ndeshje zyrtare të luajtura (asistuesi më i mirë në Ligue 1 dhe Champions League)

Me Argjentinën: 7 gola (shënuesi i dytë më i mirë) dhe 3 asiste në 7 ndeshje të Kupës së Botës 2022 (barazoi asistuesin më të mirë)

Kylian Mbappé, kandidati i dytë

Sulmuesi ishte ylli i madh i Francës në Kupën e Botës 2022, veçanërisht për "hat-trick" e tij në finale, që ishte gati t’i jepte kombëtares transalpine titullin e dytë radhazi botëror. Por ruleta e penalltive e ktheu bilancin në favor të Albiceleste.

Në "Katar 2022", Mbappe mori medaljen e nënkampionit dhe "Këpucën e Artë", ndaj kuptohet se është favorit i dytë për të fituar çmimin e lojtarit më të mirë të sezonit aktual. Edhe pse me ‘7’ e PSG-së do të ndodhë e njëjta gjë si me Messin, nëse eliminohen nga Champions-i.

Në rast se skuadra eliminohet në 1/8 finale, shanset e tyre për të fituar "Topin e Artë" mund të ulen ndjeshëm, duke marrë parasysh se skuadra do të luftonte vetëm për ligën franceze dhe mund ta mbyllte vitin me maksimumi dy tituj: Ligue 1 dhe Superkupa e Francës.

Shikoni më poshtë statistikat e Kylian Mbappe në sezonin aktual:

Me PSG: 25 gola dhe 6 asiste në 27 ndeshje zyrtare të luajtura (baraz me Salah si golashënuesi më i mirë në Champions League)

Me Francën: 8 gola (shënuesi më i mirë) dhe 2 asiste në 7 ndeshje të Kupës së Botës 2022

Haaland mbyll podiumin

Hendikapi kryesor i norvegjezit është se ai nuk ka luajtur në Botërorin 2022. Sidoqoftë, shifrat që po korr këtë sezon e bëjnë atë të mbetet ndër tre favoritët për ta fituar "Topin e Artë". Erling Haaland është golashënuesi më i mirë në Premier League (2022-2023), në rrugën e duhur për të vendosur një rekord të ri shënimi në vitin e tij të parë në këtë kompeticion.

Sulmuesi ka shënuar 26 gola në 22 ndeshjet që ka luajtur dhe rekordi më i lartë në një sezon të Premier League është 34 gola (Andy Cole dhe Alan Shearer). Pra, nëse ai arrin këtë pikë dhe skuadra e tij ngre titullin, 22-vjeçari mund të bëhet "Topi i Artë" i ardhshëm.

Opsionet e Erling Haaland për të ngritur një trofe këtë sezon kalojnë nga "FA Cup", Premier League dhe Champions League, pasi dështoi me "Community Shield" dhe u rrëzua në çerekfinale të Kupës EFL.

Zbuloni më poshtë statistikat e Erling Haaland në këtë sezon:

Me Manchester City: 32 gola dhe 4 asiste në 30 ndeshje zyrtare të luajtura (shënuesi më i mirë në Premier League)