Transmetuar më 18-02-2023, 06:19

Mustafa Avcı, i shpëtuar mbrëmë vonë nga rrënojat, për herë të parë puthi vajzën e cila lindi mbrëmjen para se të ndodhte tërmeti.

"Përjetova edhe parajsën edhe ferrin në 12 ditë. Por fatmirësisht jemi bashkuar dhe familja jonë është kompletuar”, tha ai.

Mediat turke fiksuan momentin emocional kur mes lotëve të gëzimit, Bilge Avcı, bashkëshortja e Mustafasë, shtriu në gjoksin e bashkëshortit vajzën 12-ditëshe.

Një natë para tërmetit, çifti ndodhej në një spital privat në Antakya të provincës Hatay, ku pritej lindja e foshnjës së tyre.

Lindja ndodhi në ora 23:50 më 5 shkurt sipas kohës lokale. Disa orë më vonë, goditi tërmeti i parë, gjatë të cilit mbeti nën rrënoja Mustafa Avcı.

Fatmirësisht, reparti i spitalit ku ndodhej Bilge Avcı bashkë me foshnjën e sapolindur, qëndroi pa u rrëzuar për një kohë, mjaftueshëm që ata të dalin të sigurt nga spitali.

Mbrëmë, 261 orë pas tërmetit shkatërrues, Mustafa Avcı u nxor i gjallë nga rrënojat në një shpëtim që cilësohet si mrekulli.

Ai u transferua në një spital në qytetin Mersin, ku në vizitë i erdhën bashkëshortja Bilge dhe foshnja e tyre e lindur disa orë para tërmetit.

Duke menduar se familja e tij kishte vdekur, Mustafa Avcı tha se nuk kishte asnjë shpresë dhe madje nuk bëri asnjë përpjekje për të dalë i gjallë nga rrënojat.

"Nuk kisha shpresë. Mendova se familja ime vdiq. Nuk bëra asnjë përpjekje për të, ishte nën rrënojat. Jam shumë i lumtur që kam kthyer familjen time. Nuk mund ta besoja se do të dilja përsëri. Mendova se kisha humbur nënën, babanë, të gjithë. Gruaja ime, fëmija im, mendova se të gjithë kishin vdekur. Zoti i bekoftë të gjithë, të gjithë ishin shumë të interesuar".

I pyetur se si ndihet tani, Mustafa Avcı tha: “Është sikur kam lindur sërish”.

Bilge Avcı shprehet se ende nuk mund ta besojë që burri i saj është nxjerrë i gjallë nga rrënojat.

“Jam shumë e lumtur. Kishim humbur shpresat. Tani jemi në një pikë ku fjalët nuk mjaftojnë. Vajza ime ishte gjithmonë e buzëqeshur, sikur po thoshte ‘Babai im do të vijë sot'", tha Bilge Avcı.

Duke thënë se ata ende nuk mund ta besonin që gruaja e tij u nxor nga rrënojat e gjallë, Bilge Avcı tha: "Jam shumë e lumtur që tani shpresat e mia kanë lulëzuar përsëri atje ku i humba. Dielli për mua rilindi për herë të parë sot. Isha shumë e emocionuar, kisha shumë frikë se fëmija im do të rritej pa baba. Lajmin e morëm natën, është një ndjesi e papërshkrueshme, akoma më ka zënë në befasi, nuk mund ta besoja. Kishte shumë lajme të rreme. Thashë se nuk do ta besoja derisa ta shihja. Shkuam në Hataj. Nuk e besova derisa e pashë. Kur e pashë, u binda”, tha ajo.

Sipas të dhënave të fundit, 39.672 njerëz kanë humbur jetën nga dy tërmete të forta që goditën Türkiye jugore.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 të shkallës Rihter, me epiqendra në provincën turke Kahramanmaraş, goditën 11 provinca më 6 shkurt, duke shkatërruar mijëra ndërtesa dhe duke prekur më shumë se 13 milionë njerëz.