Transmetuar më 17-02-2023, 23:27

MYNIH- Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka zhvilluar një takim me presidentimn serb Aleksandër Vuçiç të cilët ndodhen në Mynih ku kanë marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë. Blinken ka ndarë një foto me presidentin Vuçiç dhe kanë folur mbi rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës.

“Pata një bisedë produktive me presidentin serb Vuçiç. Diskutuam rëndësinë e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën dhe përçova vlerësimin tonë për mbështetjen e vazhdueshme të Serbisë për Ukrainën. Ne ndajmë dëshirën e Serbisë për një të ardhme me BE-në,”- shkruan Blinken.