Transmetuar më 17-02-2023, 09:01

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe tre të tjerë kanë mbetur të plagosur pasi një mikrobus me pasagjerë u godit me një kamion të madh nga pas në një autostradë në provincën veriore të Egjiptit, Ismailia.

Sipas raportit, të plagosurit u dërguan në Spitalin Universitar të Kanalit të Suezit për trajtim, pasi aksidenti ndodhi pranë fshatit Al Manaif.Pesë palestinezë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në aksident, tha ambasada palestineze në Kajro, duke vënë në dukje se viktimat ishin duke u kthyer për në Rripin e Gazës.

Shoferi egjiptian vdiq në aksident, raportuan mediat egjiptiane, pa dhënë detaje.

“Ambasada do të ndjekë gjendjen shëndetësore të të plagosurve dhe trajtimin e tyre në spitalet egjiptiane deri në shërimin e plotë të tyre dhe kthimin e tyre të sigurt në atdhe”, tha ambasada palestineze në Kajro në një deklaratë për shtyp.

Ai shtoi se do të përfundojnë të gjitha procedurat për transferimin e trupave të pesë viktimave palestineze në Rripin e Gazës sa më shpejt të jetë e mundur.

Aksidentet rrugore marrin mijëra jetë në Egjipt çdo vit. Shumica e aksidenteve shkaktohen nga gabime njerëzore si shpejtësia dhe neglizhenca e rregullave dhe ligjeve të qarkullimit rrugor, përveç mirëmbajtjes së dobët të rrugëve.

Gjatë viteve të fundit, Egjipti ka përmirësuar rrjetin e tij rrugor duke ndërtuar rrugë dhe ura të reja dhe duke riparuar të vjetrat për të lehtësuar trafikun dhe për të zvogëluar numrin e aksidenteve.