Transmetuar më 16-02-2023, 18:41

SHBA- Ish-i fejuari i Iman-it iu referua për herë të parë influencuesit të mediave sociale Andrew Tate në marrëdhënien e tyre në tetor. Tre muaj më vonë, thotë ajo, gjithçka kishte marrë fund. Ish-partneri i saj, i cili është në fillim të të 30-ave, u bë "shumë kontrollues", sipas saj, pasi filloi të dëgjonte podcast-in e Tate, duke promovuar rolet gjinore patriarkale. Ai i tha asaj se donte të kishte një marrëdhënie poligame – diçka që ajo thotë se të dy nuk e kishin diskutuar kurrë.

CNN pranoi të mos raportonte emrat e plotë të grave në këtë artikull për shkak të shqetësimeve për privatësinë e tyre.

Çifti mysliman ishte takuar në fund të vitit 2020. Ata u fejuan vitin e kaluar dhe Iman la jetën e saj në Britani për t’u bashkuar me ish të fejuarin e saj në Dubai, ku ai kishte gjetur punë. Ata caktuan datën e dasmës në shkurt.

Por ajo thotë se sjellja e tij kontrolluese u përshkallëzua derisa ai u bë "një person krejtësisht tjetër".

"E vura re veten duke u bërë shumë, shumë pasive dhe duke u përpjekur të shmang konfrontimin me çdo kusht,"-tha ajo.

“Ai filloi të abuzonte shumë verbalisht, duke më fyer apo nënçmuar”.

Serena, një gazetare 25-vjeçare nga një familje muslimane në Britani, thotë se dy vëllezërit e saj, të moshës 21 dhe 23 vjeç, filluan të tregojnë pikëpamjet "jashtëzakonisht mizogjene" të Tate në shtator, pasi panë video të tij në YouTube.

"Kjo më mërziti pasi vëllai im është miku im më i mirë dhe ndjeva se po e humbja dhe nuk e njihja më,"- tha ajo për CNN për motrën e saj 23-vjeçare.

“Ai është kthyer jashtëzakonisht mizogjenist, duke më thënë mua dhe mamasë sime se detyra jonë është të gatuajmë dhe nëse nëna ime nuk gatuan një ditë, ai e quan dembele,”- tha Serena përmes mesazheve në internet.

Përvoja e Iman dhe Serena pasqyron një kor në rritje të grave muslimane në internet që thonë se Tate – një kikboksier britaniko-amerikan i kthyer në ndikues në mediat sociale – po indoktrinon burrat dhe djemtë myslimanë me retorikë seksiste, ndërkohë që promovon një version të shtrembëruar të Islamit. Ai pretendoi se ishte konvertuar në tetor.

Tani, ndërsa autoritetet rumune hetojnë Tate dhe vëllain e tij, Tristan, për përdhunim dhe trafikim njerëzor në lidhje me një grup të organizuar kriminal, më shumë myslimanë po shqyrtojnë efektet e ndikimit të shfrenuar të personalitetit të internetit tek anëtarët më të rinj të komunitetit të tyre.

Iman thotë se adoptimi i Islamit nga Tate e bën atë "shumë, shumë të zemëruar", ndërsa shtoi: Unë e shoh se është shumë e zakonshme në komunitetet muslimane në përgjithësi që të përdorin fenë për axhendën e tyre patriarkale, mizogjene, kur në fakt nuk është as ajo që thotë Islami.

Ajo dhe ish i fejuari i saj u ndanë në janar, pasi Iman thotë se gjeti prova se ai e kishte tradhtuar. Pavarësisht përpjekjeve të tij të vendosura për ta ndaluar, ajo gjeti forcën ta linte atë dhe të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar.

Andrew Tate fitoi famë në internet vitin e kaluar, duke grumbulluar 11.6 miliardë shikime në TikTok, ndërsa u përfol për tezat e tij për dominancëne meshkujve, nënshtrimin e femrave etj. I njohur tashmë për një sërë skandalesh, ai ishte një nga njerëzit më të kërkuar në Google në vitin 2022 dhe emri i tij u shfaq i pari për kategorinë "kush është" i motorit më të madh të kërkimit në botë.

Komentuesit thonë se ai po ndikon në mendjet e të rinjve nëpër komunitete anembanë botës. Në Angli, ndikimi i tij tek djemtë adoleshentë të të gjitha prejardhjeve ka nxitur shqetësim në shkolla dhe debat në parlament. Por ndalimi nga platformat kryesore të mediave sociale nuk e zhdukur Tate nga interneti. Ai vazhdoi të shfaqej rregullisht vitin e kaluar në forumet e internetit që i përkasin një grupi ndikues meshkuj myslimanë të njohur si “akh right bros”.

Edhe pse Tate ka qenë e lidhur me figura anti-islamike si aktivisti britanik i ekstremit të djathtë Tommy Robinson, ai është përqafuar nga akh right bros sepse paragjykimet e tyre përkojnë në të ashtuquajturën manosferë – një hapësirë ​​e dixhitalizuar që promovon supremacinë mashkullore.

Tate pretendoi se ishte konvertuar në Islam në tetor, menjëherë pasi një paraqitje në YouTube në të cilën ai e quajti atë "feja e fundit e vërtetë në planet" u bë virale. Referencat për Islamin janë shfaqur në profilin e Tate që nga ndalimi i tij, pasi u fut në gjykatë me një Kuran në duar. Pikëpamja e gabuar e Tate për Islamin është gjithashtu e dëmshme për komunitetet myslimane sepse ai po përhap të pavërteta për një komunitet që tashmë është i margjinalizuar nga shoqëria perëndimore.

Ayo Khalil, 26 vjeç, është një mjek i NHS, i cili beson se konvertimi i Tate në Islam është "një keqinterpretim i madh" i besimit.

“Ndjehem sikur muslimanët janë bërë shumë të fiksuar pas …figurave publike që përfaqësojnë Islamin, pavarësisht se çfarë kanë thënë dhe bërë ata. Kjo është një qasje kaq e dëmshme,”- tha ai për CNN.

Khalil thotë se ai u konvertua në Islam dhe "ra në dashuri" me besimin, sepse "drejtësia shoqërore dhe shpirtërore, disiplina dhe nënshtrimi ishin të ngulitura në të". Ai beson se më shumë imamë, udhëheqës të komunitetit dhe mësues duhet të flasin kundër Tate dhe të ndihmojnë të rinjtë muslimanë të rivlerësojnë se si meskiniteti përkufizohet brenda parametrave të besimit, duke përfshirë "të qenit në kontakt me emocionet dhe duke treguar mirësi"./CNN