Transmetuar më 16-02-2023, 08:50

Të paktën dy persona kanë vdekur pasi një helikopter Blackhawk u përplas në një autostradë dhe shpërtheu.

Helikopteri UH-60 Black Hawk që i përkiste Gardës Kombëtare të Tenesit u ul në autostradën 53 pranë Harvest, Alabama rreth orës 15:00 me kohën lokale të mërkurën, duke rezultuar në një top zjarri të madh.

Një zyrtar i ushtrisë duke folur në kushte anonimiteti tha se helikopteri ishte në një mision stërvitor në momentin e rrëzimit.

Asnjë i mbijetuar nuk u gjet, sipas Shërbimeve Mjekësore Emergjente të Huntsville, raporton noa.al.

Zjarrfikësit mbërritën në vendngjarje për të gjetur një "grumbull rrënojash", sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut Madison.

Mediat lokale treguan pamje me shtëllunga të mëdha tymi të zi që ngriheshin nga vendi i përplasjes dhe shumë automjete të reagimit emergjent në vendngjarje.

Makinat gjithashtu mund të shiheshin duke u rreshtuar më tej në autostradë në një pjesë të pamjeve video të shpërndara në mediat sociale, ndërsa videot e tjera shfaqnin retë e tymit qartësisht të dukshme nga zonat e banuara aty pranë.

Nuk raportohet për të lënduar në këmbësorë apo shoferë.

Zyrtarët e Agjencisë Federale të Aviacionit (FAA) konfirmuan se një helikopter ushtarak ishte përfshirë në një aksident, por nuk dhanë asnjë informacion për origjinën e tij. /noa.al