Transmetuar më 15-02-2023, 14:17

Tërmeti vrasës në Turqi rrafshoi qytetet dhe i ktheu ato në gërmadha.

Tani vendi duket si një pirg me mbeturina dhe rrënoja.

Më tragjikja është se ai preu fillin e jetës së të paktën 41 mijë njerëzve.

Një video e postuar në Twitter tregon imazhe të qyteteve turke "para" dhe "pas" tërmetit vrasës dhe ato flasin vetë.

Videoja tregon imazhe nga Antakia, Islahiye, Kahramanmaras dhe Nurdayi.

Pamjet tregojnë se si ishin këto qytete para tërmetit vdekjeprurës në Turqi dhe si u bënë më pas.

Kjo video më poshtë tregon pamje me dron në zonën e Malatya ku tërmeti ka bërë kërdinë.

Video që shikoni më poshtë vjen nga Hatay. Aty pamjet janë dramatike:

Një video tjetër tregon pamje të objekteve të lashta në Hatay që janë shkatërruar:

Një tjetër video me dron e postuar në Twitter tregon një rrugë kryesore në zonën e Turqisë të goditur nga tërmeti.

Rruga ishte në epiqendër të tërmetit. Imazhet janë dramatike: