Transmetuar më 15-02-2023, 09:51

I keqinterpretuar. Ose, edhe më keq, i cilësuar padrejtësisht si mosmirënjohës për fjalitë e pa shqiptuara kurrë. Në fakt, disa muaj pas transferimit të tij te Bayern Munich, Matthijs De Ligt u distancua nga frazat për të kaluarën e tij te Juventusi, që kishin shkaktuar kaq shumë diskutime.

Pasi ua hodhi "fajin" atyre që keqinterpretuan apo edhe shpikën ato fjalë, mbrojtësi holandez donte të betohej për dashuri ndaj fanellës bardhezi. Një qëndrim për përdorimin dhe konsumimin e tifozëve.

Këta të fundit, tani kanë shumë për të menduar, çka vjen pas suksesit të Bayernit në Champions League kundër PSG në “Parce des Princes”, ndoshta i diktuar nga një tepricë entuziazmi për fitoren që e lehtëson shumë rrugën e bavarezëve drejt çerekfinaleve.

Ky në fakt ka qenë mbrojtësi holandez De Ligt, i intervistuar pas ndeshjes: “Unë ende e ndjek Juventusin dhe nuk i kam thënë kurrë ato që janë shkruar për të. I kuptoj tifozët, të cilët vazhdojnë ta mbështesin skuadrën edhe në këtë moment të vështirë. Shpresoj që Juve të fitojë sërish dhe të bëjë mirë në Europa League”.

Me gjithë respektin, sado mirënjohës të jenë, nuk pendohen aq shumë në Torino: së pari për paratë që i ka mundësuar klubit bardhezi të fusë në xhep dhe së dyti sepse pjesa e riinvestuar te Bremer po përmbush pritshmëritë e duhura.