Transmetuar më 14-02-2023, 13:28

Sukseset e Carlo Ancelottit vazhdojnë. Trajneri italian ka qenë (në fazën e tij të parë te Real Madridi) dhe është ende (në këtë të dytën) një "makinë" për të shtuar tituj për klubin e bardhë.

Ai ka regjistruar tashmë nëntë trofe me "Los Blancos", katër prej tyre midis viteve 2013 dhe 2015 (një Champions League, një Kupë Mbreti, një Superkupë Evropiane dhe një Botëror për Klube) dhe pesë që nga rikthimi më 2021 (një Ligë e Kampionëve, një La Liga, një Superkupë Evropiane, një Superkupë Spanjolle dhe një Botëror për Klube).

"Carletto" erdhi si një zgjidhje urgjente pas largimit të Zidane dhe ka përfunduar të jetë "ilaçi" më i mirë për mungesën e fitoreve. Me këtë titullin e fundit, Ancelotti theu edhe lidhjen që kishte me një tjetër njeri të shquar në historinë e pankinës së Real Madridit, Luis Molowny.

Të dy ishin të barabartë me nga tetë tituj, por "Carletto" arriti të nëntin pasi ngriti Botërorin e Klubeve në Rabat dhe është i vetmi i treti në podiumin e historisë së bardhë. Ai ka vetëm Zidane (11 tituj) dhe Miguel Muñoz (14) mbi të.

Në atë podium, Ancelotti është trajneri që ka siguruar më shumë fitore dhe trofe për ndeshjet e luajtura. Ai i ka fituar ato 9 tituj në 209 ndeshje të drejtuara, që përkthehet ndryshe në mesatarisht një titull për çdo 23.2 ndeshje.

Ai është pak më lart se Zidane, i cili fitoi një trofe çdo 23.9 ndeshje, dhe është shumë më i mirë se vetë Miguel Muñoz (një trofe në 43.2 ndeshje) dhe njerëz të tjerë të shquar në historinë e bardhë si Del Bosque (një trofe në 35.1 ndeshje), Beenhakker (32.8) ose Mourinho (59.3).

Në çdo rast, Ancelotti ka hapësirë për të përmirësuar shifrat e tij nga tani deri në fund të sezonit. Skuadrës së bardhë i kanë mbetur nga 22 deri në 28 ndeshje të tjera, në varësi të përparimit në Kupën e Mbretit (është tashmë në gjysmëfinale) dhe në Champions League (është në 1/8 finale). Pra, janë edhe tre tituj në lojë.

Ndërkohë, italiani ruan 72.7% të ndeshjeve të fituara (152 nga 209), mbi Mourinhon (71.9%), Zidane (65.4%) apo Antiç (71%). Ai është tejkaluar vetëm nga Pellegrini, me një 75% fitore. Ky i fundit ishte trajner i Real Madridit vetëm për një sezon dhe nuk fitoi asnjë titull.