Transmetuar më 14-02-2023, 10:08

Liga e Kampionëve rikthehet sot me 1/8 finale. Pas një pauze disa mujore, në të cilën u zhvillua Botërori i Katarit, ka ardhur koha për një nga kompeticionet më të rëndësishme në planetin e futbollit. Me Real Madridin si përfaqësuesin e vetëm spanjoll në këto ndeshje, Champions-i rikthehet me stil.

Duhet mbajtur mend se të gjitha ndeshjet do të luhen në javë të ndryshme. Këtë të martë, PSG dhe Bayern Munich do të hapin betejën e "zjarrit". Skuadra franceze, një nga favoritet kryesore për ta fituar "kupën veshëgjatë", dëshiron të bëjë më në fund hapin përpara që i kërkohet për të arritur titullin.

Ndërkohë, skuadra gjermane, e cila tashmë ka një eksperiencë të madhe në këto lloj ndeshjesh, do të kërkojë t’i japë një goditje vdekjeprurëse një prej projekteve më ambicioze të kohëve të fundit në futbollin botëror.

Dueli tjetër që do të hapë këtë tur kualifikues në turneun e organizuar nga UEFA do të përballë Milanin dhe Tottenhamin, dy klasikët e Champions-it. Skuadra italiane kërkon të rikthehet në ballë të skenës evropiane dhe për këtë është thelbësor dueli ndaj britanikëve, pasi mund të dëshmojë vlerën e kampionëve të Italisë.

Duhet mbajtur mend se, si zakonisht, faza e parë me eliminim direkt në Champions League do të zhvillohet në një format të dyfishtë (vajtje-kthim). Përveç përplasjeve të sipërpërmendura, ka edhe sfida të tjera mjaft interesante.

Një nga duelet më të zjarrtë është Liverpool-Real Madrid. "Los Blancos", pas fitimit të Botërorit për Klube, duan të tregojnë se kanë lënë pas momentin e keq dhe se ka ardhur koha për t’u rikthyer në nivelin më të mirë.

Nga ana e tij, Liverpooli, larg pozitave kryesore në Premier League, ka një lakmus, më të rëndësishmin e sezonit. Skuadra e Klopp është një nga sezonet më zhgënjyes, ndaj përballja kundër 14 herë kampionëve të Evropës mund të jetë jetike.

Kalimi i ekipit më të suksesshëm në Ligën e Kampionëve, kampion i kontinentit në fuqi, mund të jetë një goditje shpirti dhe besimi që iu duhet të kuqve nga "Anfield", me shumë prestigj në këtë turne.

Pas shqyrtimit të disa prej dueleve më të spikatura të 1/8 finale të Ligës së Kampionëve, është koha për të rishikuar një pikë kyçe: datat e ndeshjeve, si të ndeshjeve të para, ashtu edhe të atyre të kthimit.

Duhet mbajtur mend, siç u përmend më lart, se ndeshjet e raundit të parë me eliminim direkt do të zhvillohen në dy javë të ndryshme të muajit të dytë të vitit dhe në mars. Kështu janë konfiguruar ndeshjet e 1/8 finale të Ligës së Kampionëve 2022-2023:

Ndeshjet e para: 14, 15, 21 dhe 22 shkurt. Ndeshjet e kthimit: 7, 8, 14 dhe 15 mars.

Ndeshjet dhe oraret e 1/8 finale:

E martë, 14 shkurt

Milan – Tottenham (21:00)

PSG – Bayern Munich (21:00)

E mërkurë, 15 shkurt

Bruges – Benfica (21:00)

Borussia Dortmund – Chelsea (21:00)

E martë, 21 shkurt

Liverpool – Real Madrid (21:00)

Eintracht – Napoli (21:00)

E mërkurë, 22 shkurt

RB Leipzig – Manchester City (21:00)

Inter – Porto (21:00)

Duelet e kthimit

E martë, 7 mars

Benfica – Bruges (21:00)

Chelsea – Borussia Dortmund (21:00)

E mërkurë, 8 mars

Tottenham – Milan (21:00)

Bayern – PSG (21:00)

E martë, 14 mars

Manchester City – RB Leipzig (21:00)

Porto – Inter (21:00)

E mërkurë, 15 mars

Real Madrid – Liverpool (21:00)

Napoli – Eintracht (21:00)