Transmetuar më 14-02-2023, 08:40

Një nënë siriane dhe foshnja e saj e porsalindur po shërohen pasi u shpëtuan nga rrënojat e shtëpisë së tyre të goditur nga tërmeti dy herë radhazi, thotë një organizatë bamirëse për BBC, citon noa.al.

Dima ishte shtatë muajshe shtatzënë kur tërmeti i së hënës së kaluar bëri që një pjesë e shtëpisë së saj në Jidayris të rrëzohej.

Ajo pësoi lëndime të lehta dhe pak orë më vonë lindi një djalë, Adnan, në një spital në Afrin të mbështetur nga Shoqëria Mjekësore Siriane Amerikane (Sams).

Ata u kthyen sërish atë ditë në shtëpi, vetëm se ajo u shemb plotësisht tre ditë më vonë duke i plagosur rëndë.

Adnan u kthye në spitalin al-Shifa të Afrinit nga ekipet e shpëtimit në një gjendje kritike, duke vuajtur nga dehidratim i rëndë dhe verdhëz, ndërsa Dima u trajtua për një dëmtim të rëndë të gjymtyrëve të poshtme.

Dima ka dalë sërish nga spitali dhe po jeton në një tendë së bashku me bashkëshortin e saj, Abdul Majid, dhe nëntë mbesat e nipërit e tyre. Ajo ka udhëtuar për në Afrin për të vizituar Adnanin në spital çdo ditë.

Familja e saj u detyrua të kthehej në shtëpinë e saj pjesërisht të shkatërruar pasi ajo lindi, sepse nuk kishte një strehë alternative në dispozicion në Jidayris, një nga qytetet më të goditura në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga opozita.

Ata gjithashtu nuk kanë marrë asnjë ndihmë tjetër që nga tërmeti, si dhjetëra mijëra të tjerë që janë prekur.