Transmetuar më 14-02-2023, 06:40

Lionel Messi ka dhënë tre brohoritje për ndihmën që iu dha viktimave të tërmetit në Turqi.

Ylli argjentinas i futbollit u kërkoi ndjekësve të tij në Instagram të ndihmojnë UNICEF-in, i cili synon të ndihmojë fëmijët e prekur nga tërmeti.

"Këto janë ditë shumë të trishtueshme për mijëra fëmijë dhe familjet e tyre që janë prekur nga tërmetet shkatërruese në Turqi dhe Siri," shkroi 35-vjeçari,

"Zemra ime është me ta. UNICEF ka punuar në zonë që në fillim për të mbrojtur fëmijët. Ndihma juaj është shumë e vlefshme!"

Messi më herët dhuroi fanellën e tij të nënshkruar me Paris Saint-Germain për fushatën e mbrojtësit ndërkombëtar turk Merih Demiral, i cili ka nxjerrë në ankand fanellat e firmosura të lojtarëve të yjeve për të mbledhur fonde për të ndihmuar viktimat e tërmetit.

Rreth 32 mijë njerëz u vranë nga dy tërmete të forta që goditën Turqinë jugore këtë javë, sipas shifrave të fundit zyrtare.

Tërmetet e së hënës së kaluar me magnitudë 7.7 dhe 7.6, me qendër në provincën Kahramanmaras, prekën më shumë se 13 milionë njerëz në 10 provinca.