Transmetuar më 14-02-2023, 08:10

Klientët e ofruesit me valë T-Mobile US Inc. raportuan ndërprerje të përhapura të shërbimit në SHBA të hënën vonë, sipas faqeve të internetit që gjurmojnë ndërprerjet e shërbimit.

Postimet në Downdetector.com dhe Product-Reviews.net treguan ndërprerje të shërbimit të T-Mobile në zona të shumta të vendit.

Shumë përdorues të Twitter raportuan gjithashtu ndërprerje.

Postime të shumta nga përdoruesit thanë se shërbimi i tyre ishte ndryshuar në "modalitetin SOS", që do të thotë se ata nuk ishin të lidhur drejtpërdrejt me një rrjet, por ende mund të bënin thirrje urgjente.

Presidenti i Teknologjisë së T-Mobile, Neville Ray, lëshoi ​​një deklaratë në lidhje me ndërprerjen në Twitter herët të martën.

“Ekipet tona vazhdojnë të monitorojnë dhe ne e vlerësojmë shumë durimin e të gjithëve. Kërkojmë ndjesë për çdo ndikim që ky problem mund të ketë pasur për klientët tanë.”

Kompania nuk dha menjëherë detaje për shkakun ose shtrirjen e ndërprerjes.

Downdetector.com ofroi një grafik të ankesave të shërbimit të gjurmimit brenda 24 orëve të fundkt, duke treguar një kulm prej më shumë se 69,000 ndërprerjesh të raportuara në një periudhë dy-orëshe.

Komentet erdhën nga përdorues të cilët thanë se ndodheshin në Arizona, Kaliforni, Kolorado, Florida, Hawaii, Kansas, Nebraska, Karolina e Veriut, Oklahoma, Teksas dhe Uashington.

Ankesa të ngjashme për shërbime në Product-Reviews.net erdhën nga disa prej të njëjtave shtete, si dhe nga Alabama, Connecticut, Idaho, Minesota, Nju Jork, Nevada, Karolina e Jugut dhe të tjera.

Shumë postime raportuan se shërbimi përfundimisht u rivendos. /noa.al