Transmetuar më 13-02-2023, 23:16

TURQI- Një tragjedi mjaft e trishtë është edhe ajo e 24 fëmijëve të cilët ishin në Turqi në një udhëtim në shkollë volejbolli kur hoteli i tyre u shemb. Fëmijët ishin nga Qipro e Veriut. Fëmijët, të moshës 11 deri në 14 vjeç, po qëndronin në hotelin Grand Isias në Adiyaman kur goditi tërmeti vdekjeprurës në Turqinë jugore.

Vendasit thonë se ndihma mori dy ditë për të mbërritur në qytet. Ekipi nga Kolegji Turk Maarif në Famagusta, në veriun e kontrolluar nga turqit qipriotë, kishte udhëtuar në Adiyaman për turneun së bashku me trajnerët, mësuesit dhe prindërit e tyre.

Ata kishin fituar një ndeshje atë ditë, sipas raportimeve të mediave lokale, para se të flinin në hotelin 10-katësh. Dhjetë prindër, katër mësues dhe një trajner u vranë gjithashtu kur tërmeti shkatërroi hotelin dhe i la të bllokuar nën rrënoja. Trupat e tyre u riatdhesuan me kalimin e ditëve, me arkivolet e tyre që u bartën pranë të afërmve dhe zyrtarëve të qeverisë në Aeroportin Ndërkombëtar Ercan në Nikosia.