Transmetuar më 13-02-2023, 08:16

Është dita e tetë pas tërmeteve katastrofike që goditën Turqinë dhe Sirinë dhe kërkimet po vazhdojnë për të mbijetuar.

Përmes skanimit të atyre që kanë mbetur nga tërmetet, është zbuluar e gjallë, Sibel Kaya, 40 vjeçe, e cila mbeti në rrënojat e ndërtesës së shkatërruar në Gaziantep. Ajo u shpëtua 170 orë më vonë.

Ekipet e kërkim-shpëtimit arritën në katin e parë të ndërtesës së shkatërruar 5-katëshe të apartamenteve Zamanlar.

Duke luftuar për jetën kundër kohës, skuadrat shpëtuan Sibel Kaya, ku kishin arritur, më shumë se shtatë ditë pas tmerrit.

Kaya, u transportua në ambulancë dhe u dërgua në spital.

Një tjetër shpëtim mrekulli erdhi kur ekipet nxorrën Erengul Onder, 60 vjeç, nga rrënojat pas 166 orësh në distriktin Besni të provincës Adiyaman.

7-vjeçari Mustafa u shpëtua në provincën Hatay nga ekipet e provincës Konya pasi mbeti i bllokuar nën rrënoja për 163 orë.

Nafize Yilmaz, 62 vjeçe, u nxor nga rrënojat në Nurdagi në Hatay, provincën më jugore të Turqisë. Ajo gjithashtu mbeti e bllokuar për 163 orë.

Cengiz Polat, 45-vjeçar, babai i Ozkan, Samet dhe Mustafa Polat, u nxor nga mbeturinat në provincën Kahramanmaras në sajë të përpjekjeve të ekipeve të shpëtimit për ta shpëtuar pasi ai mbeti i bllokuar për 162 orë.

Gjatë përpjekjeve të shpëtimit, Polat u tha shpëtimtarëve se ka goditur sobën pranë tij për të bërë zhurmë.

Një ekip shpëtimi nga Komanda e kantierit detar Golcuk në provincën veriperëndimore të Kocaelit nxori të gjallë 10-vjeçaren Asima Baltaci nga rrënojat e një ndërtese të shembur në Adiyaman.

Asima u bllokua për 158 orë. Dëshira e saj e parë, ishte për të ngrënë miks frutash Jelibon, kërkesë që preku zemrat e shpëtimtarëve.

Të paktën 29,605 njerëz u vranë nga dy tërmetet masive, tha të dielën agjencia e fatkeqësive të vendit.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6, me qendër në provincën Kahramanmaras, prekën më shumë se 13 milionë njerëz në 10 provinca, të cilat përfshinin gjithashtu Hatay, Gaziantep, Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Disa vende të rajonit, përfshirë Sirinë dhe Libanin, ndjenë lëkundjet e forta që goditën Turqinë në më pak se 10 orë.