Transmetuar më 11-02-2023, 22:26

TURQI- Drejtësia turke reagon menjëherë pas tragjedisë së shkaktuar nga tërmeti.

Autoritetet kanë arrestuar një numër individësh përgjegjës për ndërtimin e ndërtesave që u shembën në tërmetin katastrofik të së hënës. Hasan Alpargün, pronari i një kompanie që ndërtoi ndërtesa të shkatërruara në qytetin e Adanas, u arrestua në Nikosia, Qipro, të shtunën.

Prokurorët në qytetin e Adanas kanë lëshuar një urdhër ndalimi për 62 persona në lidhje me një hetim për ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti 7.8 ballë. Mehmet Yaşar Coşkun, për të cilin Anadolu tha se është kontraktori i Rönesans Residence, një bllok apartamentesh luksoze të larta që u shemb në provincën Hatay, u arrestua gjithashtu të shtunën.

Coşkun u kap nga autoritetet në aeroportin e Stambollit të premten ndërsa po përpiqej të ikte në Mal të Zi. Kontraktori İbrahim Mustafa Uncuoğlu u arrestua gjithashtu në Stamboll të shtunën për inspektime të dyshuara të gabuara të apartamenteve Bahar, të cilat u shembën në epiqendrën e tërmetit të Gaziantep.

Dy tërmete shkatërruese goditën të hënën pjesë të Turqisë dhe Sirisë. Tërmeti kryesor u pasua nga dhjetëra pasgoditje. Sipas informacioneve të fundit, më shumë se 25,000 njerëz kanë vdekur dhe shifra pritet të vazhdojë të rritet. Fillimisht jugu i Turqisë u godit nga një tërmet me magnitudë 7.8 gradë të shkallës Rihter dhe u ndje në disa vende të rajonit dhe përveç njerëzve në Turqi, viktimat më të shumta ishin në Sirinë fqinje.