Transmetuar më 11-02-2023, 09:38

Alisha Lehmann është një futbolliste e fortë, shumë e fortë. Sulmuesja 24-vjeçare e Aston Villa është gjithashtu një shtyllë e kombëtares zvicerane, me të cilën ka shënuar 7 gola në 34 paraqitje, ka siguruar kualifikimin për Botërorin e ardhshëm që do të zhvillohet. verën e ardhshme.

E apasionuar pas futbollit që kur ishte fëmijë, ajo iu bashkua skuadrës së saj të parë, të përzier midis meshkujve dhe femrave, në moshën 9-vjeçare. Nga atje, në vitin 2018, kur ishte 19 vjeçe, ajo fluturoi për në Angli, ku futbolli i femrave është shumë popullor dhe karriera e saj është ngritur në nivel tjetër: West Ham (me të cilin humbi një finale të ‘FA Cup’), Everton dhe më në fund, nga 2021, Aston Villa, ku ende luan dhe është e preferuara e tifozëve.

Por, fama e Alisha shkon shumë përtej kufijve të Birminghamit dhe jo vetëm për cilësitë e saj futbollistike. Vajza zvicerane është në fakt edhe modele dhe influencuese, me ndjekës të çmendur në Instagram. Kohët e fundit emri i saj përfundoi në faqet e para të mediave, madje edhe mediave jo sportive, pasi kishte kaluar një moment historik vërtet të rëndësishëm social.

Në fakt, ajo e kaloi Roger Federer për nga numri i ndjekësve. Kampioni i tenisit është ‘stacionar’ me 11.2 milionë ndjekës, ndërsa Lehmann tashmë ka arritur në 11.6 milionë, shumë më tepër se ikonat e vërteta të futbollit të femrave si amerikanja Alex Morgan (9.8 milionë) dhe fituesja e dy "Topave të Artë" të fundit, Alexia Putellas (2.5 milionë).

Një popullaritet i madh, i cili megjithatë ka edhe një anë negative që nuk i pëlqen lojtares së Aston Villa: ekspozimi i saj masiv social, i kombinuar me atraktivitetin e saj, do të thotë që jo të gjithë e njohin vlerën e saj sportive, duke e përqendruar vëmendjen në gjëra të tjera.

"Shumë njerëz shohin vetëm anën sociale të jetës sime dhe jo në fakt se si unë luaj futboll, – tha Alisha në faqet e "Times". – Ndonjëherë jam i zhgënjyer për këtë, sepse punoj shumë çdo ditë. Stërvitem çdo ditë dhe dua të bëhem futbollistja më e mirë e mundshme”.

Sulmuesja zvicerane fton ata që e ndjekin në Instagram që të shkojnë përtej fotove të saj dhe t’i hedhin një sy se çfarë bën ajo në fushë: "Ata nuk e dinë me të vërtetë se si luaj unë. Gjithmonë them: shikoni lojën time, ju lutem!” Lehmann këmbëngul se është e mundur të mbetesh femërore dhe të luash ende futboll, kundër disa stereotipeve të rrepta:

"Mesazhi që dua t’u jap njerëzve është se ju mund të jeni çfarë të doni dhe ende të luani futboll. Vendosni grimin ose bëni gjërat tuaja që ju pëlqejnë, rregulloni thonjtë, rregulloni qerpikët dhe vazhdoni të luani futboll. Nuk është një anë që duhet të zgjidhni.

Është me të vërtetë e rëndësishme që askush të mos ndryshojë, sepse njerëzit ju thonë kështu. Kur isha më e re, shumë njerëz më thoshin: Oh, nuk mund të bësh grim. Nuk mund të mbash zgjatime qerpikësh kur të luaash. Në një moment mendova: pse jo? Është normale dhe nuk i bën keq askujt. Mendoj se duhet ta shohim si një gjë normale. Dua të dukem vërtet femërore. Është pasioni im".