Transmetuar më 10-02-2023, 03:22

Një foshnjë vetëm dy muajshe ka arritur të dalë e gjallë nga rrënojat që la pas tërmeti i tmerrshëm i të hënës.

Ajo doli duke thithur dorën e saj, një instikt që duket se e ka mbajtur gjallë derisa ekipet e shpëtimit arritën ta nxjerrin që andej.

Historia drithĂ«ruese vjen nga Elbistan, i cili Ă«shtĂ« ndĂ«r epiqendrat e tĂ«rmeteve nĂ« KahramanmaraƟ.

Pas tĂ«rmetit, vazhdojnĂ« pĂ«rpjekjet dramatike tĂ« ekipeve tĂ« kĂ«rkim-shpĂ«timit nĂ« KahramanmaraƟ.

Pas disa orĂ« pĂ«rpjekjesh, foshnja 2 muajshe Muhammed Doğan Bostan u nxor nga rrĂ«nojat dhe u dĂ«rgua nĂ« spital.

Ishte mbresëlënëse të shihej teksa foshnja Muhammed, që u shpëtua 48 orë pas tërmetit, thithte dorën e tij ndërsa po nxirrej nga rrënojat.

Foshnja, u dërgua në spital për kontroll.

Mësohet se më herët, nga rrënojat është nxjerrë edhe nëna e foshnjës, Ceren Bostan, e cila gjithashtu është dërguar në spital.