Transmetuar më 10-02-2023, 09:30

Do të ishte e arsyeshme të pritej që rreth Milanello-s janë pak të lodhur, duke e kthyer natyrën e rekordeve përmbys. Në pak më shumë se një muaj, "Djalli" u shndërrua nga skuadra që shkatërroi rekorde të shkëlqyera në disfata njëra pas tjetrës. Njëherë e një kohë ishte një grup që e bëri fazën mbrojtëse pikën e vet (maksimale) të fortë.

Kuqezinjtë kanë qenë prej kohësh një nga mbrojtjet më të mira në skenën evropiane, fituan titullin sezonin e kaluar falë një fluksi të pastër dhe të patrembur prej 16 ndeshjesh. Në prag të ndeshjes me Torinon në "San Siro", trajneri Stefano Pioli iu përgj pyetjeve ngacmuese të gazetarëve në konferencën për shtyp:

Tifozët kuqezinj nuk po e braktisin stadiumin, çfarë do të thotë kjo për ju?

Një falenderim i madh për pasionin e tyre. Në momentet më delikate janë gjithmonë aty.

Ibra është gati të kthehet, çfarë duhet të presim?

Zlatan po ecën më mirë, autonomia e tij është pothuajse zero, megjithatë do të jetë i grumbulluar me ne. Roli i tij është si lojtar i madh, por edhe motivues i përkryer.

Çfarë jave ka qenë për Leaon?

Leao është një lojtar i rëndësishëm për mua dhe për ekipin, e di shumë mirë. Rafael u kthye nga Kupa e Botës dhe duhej të luante menjëherë, më pas humbi shkëlqimin. Ne do të dëshironim që ai të pushonte pak më shumë, por është mirë dhe i motivuar, edhe nëse padyshim është më i lumtur kur luan.

Me mbrojtjen me tre lojtarë, a rrezikon më shumë?

Nuk ka module fituese, por mënyra se si ato interpretohen.

A jeni penduar që nuk e keni Ibrën në listën e Champions League?

Jo, sepse për momentin nuk ka autonominë që i duhet. E kontrolloj qëndrimin dhe angazhimin e lojtarëve të mi, pjesa tjetër nuk varet nga unë.

Kur vendosët ta ndryshonit skemën e lojës? Si iu përgjigjeni kritikave të Sacchi-t?

Bëra vlerësimet e mia për të gjithë udhëtimin e kryer. Për momentin mendoj se duke ndryshuar do të gjejmë një ndërtim më të mirë nga poshtë lart dhe një fazë më solide mbrojtëse. Kritikat, si lavdërimet, kur je trajner i Milanit, janë gjithmonë të ekzagjeruara. Për momentin nuk po fitojmë, nuk mund të pres komplimente, por nuk e mohoj aspak rrugën time.

A ka ndonjë arsye për vështirësitë ndaj Torinos?

Kundër Toros janë gjithmonë ndeshje shumë të bezdisshme për shkak të mënyrës se si luan. Ne duhet të gjejmë zgjidhje për të kompensuar presionin e tyre, me guxim dhe duke ecur mirë. Do të bëjmë diçka ndryshe nesër.

Çfarë ju bën kaq të sigurt për kthesën?

Qëndrimi dhe përkushtimi gjatë javës në stërvitje. Kjo është arsyeja pse unë jam gjithmonë shumë pozitiv.

Si po shkon riaftësimi i Maignan, Bennacer dhe Tomori?

Maignan po përmirësohet çdo ditë, terapia po funksionon, por nuk e di se kur mund të kthehet. Bennacer dhe Tomori nuk do të jenë të disponueshëm për Torinon, por duhet të kthehen për Tottenham.

A do të ketë ndonjë taktikë të re kundër Torinos së 3-5-2?

Çdo ndeshje ka një përgatitje të ndryshme. Në derbi pranuam të qëndronim më poshtë, por nuk pati presion të fortë ndaj kundërshtarit dhe më pas kur kishim topin ndërtuam keq. Ne dolëm keq në pjesën e parë, pak më mirë në pjesën e dytë.

Si reagon Pioli në këtë moment të vështirë?

Jam shumë i fokusuar dhe i motivuar, sepse e di me kë kam të bëj. Unë jam i qetë. Ky moment është pjesë e futbollit, është normal, edhe nëse më delikat se të tjerët. Ne duhet të besojmë në veten tonë dhe të kemi besim te lojtarët. Jemi të vetëdijshëm se duhet të bëjmë më shumë, edhe nëse nuk do ta fitojmë përsëri kampionatin që ishte ambicia jonë. Tani fillon një kampionat i ri, që nënkupton hyrjen në “top 4”. Kanë mbetur edhe 17 ndeshje, duam entuziazëm, dëshirë dhe vendosmëri.

Çfarë po ndodh me Theo Hernandez?

Për Theo vlen diagnoza e Leaos, ai u kthye pas një pushimi të shkurtër dhe ne nuk donim që të luante menjëherë. Ai kishte një rënie fiziologjike qysh atje, pastaj humbja e një finaleje të Kupës së Botës mund të ketë pasur një ndikim. Ai është mirë dhe dëshiron të tregojë vlerat.

A mungon vendosmëria në grup?

Unë jam gjithmonë me skuadrën, edhe në stërvitje për të kuptuar momentin. Sinqerisht nuk është kështu, djemtë janë gjithmonë të angazhuar në stërvitje. Diçka shkoi keq në lojë.

Si ndikon ndryshimi i modulit në boshtin e majtë?

Hernandez tashmë ka luajtur me kohë të plotë për Francën. Leao ose Rebic janë më të lirë të ndryshojnë në fushë bazuar në zgjidhjet taktike.

Pse nuk u ble një portier tjetër?

Ne kemi besim te Tatarusanu dhe mendojmë se Maignan do të kthehet në ekip së shpejti.

Milani do të ruajë identitetin e tij në mbrojtje apo do të ndryshojë në bazë të zgjedhjeve të Juric?

Duam të imponojmë mënyrën tonë të lojës, pavarësisht se çfarë do të bëjë Torino. Natyrisht, ju duhet të dini përafërsisht karakteristikat e kundërshtarit.

Blerjet verore nuk janë rritur, a ka ndonjë arsye?

Sepse janë djem të rinj dhe të talentuar. Të gjithë harrojnë se Kalulu iu deshën dy vite, Leao kaloi disa momente. Këta djem janë të talentuar, por secili ka rrugën dhe kohën e vet.

Çfarë ju ofendon më shumë tani?

Sinqerisht asgjë, kritikat janë të gjitha aty. Pastaj e di se çfarë duhet të bëj dhe se lojtarët duan të reagojnë. E vetmja gjë që më intereson është se lojtarët duan të dalin prej kësaj situate kritike.