Transmetuar më 10-02-2023, 05:24

Paola Egonu, një nga yjet e volejbollit italian, tha të enjten se "Italia është një vend racist".

Ajo shtoi se “Italia po përmirësohet nga ky këndvështrim dhe unë nuk dua të luaj viktimën, por po them si janë gjërat”, tha Egonu në një konferencë shtypi për Festivalin e 73-të të Muzikës në Sanremo.

Egonu, e cila ka lindur në Itali nga prindër nigerianë, tha se po mendon nëse do të kthehet në kombëtaren italiane, duke shtuar:

"Unë nuk e kam lënë kurrë Italinë. Zgjodha të luaja në Turqi për t’u rritur dhe për t’u rikthyer këtu."

Lojtarja 24-vjeçare e VakifBank kërcënoi se do të largohej nga kombëtarja për shkak të komenteve raciste ndaj saj pas përfundimit të tyre në vendin e tretë në Kampionatin Botëror të Femrave FIVB 2022.

Egonu, një nga lojtarët pjellorë në volejbollin e femrave, fitoi dy herë Ligën e Kampionëve të CEV-së – në 2019 me Igor Gorgonzola Novara dhe në 2021 me Carraro Imoco Conegliano.

Ajo e ndihmoi kombin e saj të fitonte medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Femrave FIVB 2018.